RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zapora na granicy. Ruszyła budowa bariery elektronicznej [WIDEO]

Zapora ma zostać ukończona w czerwcu (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Zapora ma zostać ukończona w czerwcu (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Prace nad budową bariery fizycznej na granicy z Białorusią dobiegają końca. Straż Graniczna poinformowała, że ruszyła instalacja bariery elektronicznej. W ogrodzeniu są 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.

RPO przeciw polskim służbom. „SG zmusza do nielegalnego przekraczania granicy”

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że polskie służby naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka. Tak wynika z opinii RPO wysłanej do Trybunału w...

zobacz więcej

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, rozpoczęła się 25 stycznia i ma być ukończona do końca czerwca – czyli do czwartku. Do tego czasu obowiązuje też zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i w woj. lubelskim.

Jak informowała rzeczniczka SG, wykonawcy bariery fizycznej deklarują, że ukończą prace zgodnie z planem. – Na ponad 160 km są już ustawione przęsła. Odebraliśmy prawie wszystkie z tych odcinków – zaznaczyła Anna Michalska.

Oprócz bariery fizycznej granicę na 202 kilometrach zabezpieczy też bariera elektroniczna. Dlatego od 1 lipca pewne restrykcje będą obowiązywać już tylko na Podlasiu, gdzie będzie ona instalowana. Wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w szerokości 200 metrów od linii granicy. W Lubelskiem, gdzie granica przebiega po Bugu, ograniczeń nie będzie.

Por. Michalska poinformowała, że budowa bariery elektronicznej już się rozpoczęła. Ruszyła na tych odcinkach zapory, które SG odebrała.

„Cud”. Imigrant z Jemenu, o którym alarmowali aktywiści, „oddalił się o własnych siłach”

Imigrant z Jemenu, znajdujący się po białoruskiej stronie granicy z Polską, nie wymagał interwencji medycznej – poinformowała w środę rzeczniczka...

zobacz więcej

Powstająca bariera fizyczna to pięciometrowe stalowe ogrodzenie będzie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tysięcy ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł.

Bariera elektroniczna zasięgiem działania obejmie wszystkie odcinki zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu, kamery).

Barierę fizyczną budują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks.

Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na barierę elektroniczną, którą SG podpisała z Elektrotimem, daje to koszt 1 mld 565 mln zł.

Powodem budowy zapory na granicy z Białorusią jest presja wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Wspierana przez białoruskie służby specjalne akcji przerzutu obywateli wielu państw przez granicę z UE rozpoczęła się latem 2021 r. Z dnia na dzień rosła liczba prób przedostania się nielegalnie z Białorusi do Polski.

Najwięcej prób było w październiku - łącznie 17 tys. 447. W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2 tys. 744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej