
Powinniśmy zdać sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji wojny z Rosją; politycy się przed tym wzdragają, bo chcą powrotu do tego, co było przed nią – powiedział pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał też, że państwa powinny być przygotowane m.in. na próby rosyjskiego sabotażu.
Należy się spodziewać zmiany strategii obronnej NATO, jednak o swoich planach i przewidywaniach wobec szczytu NATO prezydent Andrzej Duda będzie...
zobacz więcej
– Dyskutujemy obecnie nad decyzjami dotyczącymi sankcji, ograniczeń importu i eksportu, ograniczeń cenowych na istotne produkty, albo ograniczeń ilości gazu na mieszkańca. To są decyzje, których w normalnej gospodarce rynkowej się nie podejmuje; jesteśmy do tego zmuszeni, bo jesteśmy w sytuacji nienormalnej – sytuacji wojny – powiedział Naimski w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w konferencji US–EU Defense and Future Forum.
W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem; jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest...
zobacz więcej
Jak dodał, choć część nadzwyczajnych kroków – takich jak sankcje i częściowe embargo na rosyjską ropę – została już podjęta, pole dodatkowych działań jest duże, sugerując m.in. nałożenie limitów ceny na rosyjską ropę, czy koordynacja zakupów gazu LNG przez Europę.
Gdy powołałem do życia 18 Dywizję Zmechanizowaną, to emerytowani generałowie zawzięcie krytykowali tę decyzję. Twierdzili, że błędem jest...
zobacz więcej
Jak dodał, jest to owoc wieloletnich starań Polski w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Ocenił przy tym, że choć wysiłki te są w obecnej sytuacji chwalone przez Europę i USA – o roli samego Naimskiego pisał m.in. „Washington Post” – nie zawsze jest to widoczne w kraju.
– To jest dostrzegane wcześniej zagranicą niż w kraju – zgodnie z powiedzeniem, że jeśli coś napiszą we francuskiej gazecie, to znaczy, że to jest prawda – powiedział Naimski.