RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjska TV: Odciąć Ukrainę od elektryczności, a Zachód od energii

Rosjanie chcą dalszej eskalacji wojny (fot. PAP/Mykola Kalyeniak, twitter.com/juliadavisnews)
Rosjanie chcą dalszej eskalacji wojny (fot. PAP/Mykola Kalyeniak, twitter.com/juliadavisnews)

Deputowany Dumy Państwowej Rosji Michaił Dielagin powiedział w rządowej telewizji propagandowej Rossija 1, że Ukrainę należy zupełnie pozbawić energii elektrycznej. Zaapelował też, by dopóki Zachód dostarcza broń dla Kijowa, niszczyć wszystkie mosty i tunele w tym kraju.

Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joem Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował szef...

zobacz więcej

Fragment programu pokazała na Twitterze amerykańska dziennikarka Julia Davis, która się zajmuje śledzeniem propagandy w rosyjskich mediach.

Michaił Dielagin ocenił tam, że armia Władimira Putina powinna odciąć całą Ukrainę od elektryczności. Stwierdził, że ludzie muszą mieć świadomość, iż winy za to nie będzie ponosić Kreml, ale Ukraińcy, którzy w 2014 r. wynieśli do władzy w Kijowie „faszystów”.

Zobacz także:   Rosjanie w TV analizują atak na przesmyk suwalski. „Jesteśmy gotowi do konfrontacji”

– To banda złodziei i morderców – stwierdził poseł i przerzucił całą odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie (morderstwa, gwałty i kradzieże) na obrońców Ukrainy.

Chociaż sceptycznie ocenili to nawet prowadzący rozmowę przedstawiciele propagandowych mediów, polityk apelował, by Rosja grała twardo i wykorzystywała surowce energetyczne jako broń przeciwko Stanom Zjednoczonym i Europie. Stwierdził, że dzięki temu można choćby zniszczyć gospodarki państw bałtyckich, więc Moskwa powinna do tego dążyć.

Zobacz także:   „Wyciągnąłem zwłoki”. SBU cytuje rosyjskiego „bohatera”. Miał uratować swoich

Przypomnijmy, że pod koniec lutego to Rosja bezprawnie zaatakowała suwerenny i pokojowy kraj – Ukrainę. Żołnierze Władimira Putina dopuszczają się zbrodni wojennych i podbijają kolejne tereny (głównie na południowym-wschodzie Ukrainy). Mordują cywilów, w tym kobiety i dzieci.

Eksperci przypominają, że to nie pierwsza taka sytuacja. Rosja to agresywne państwo podejmujące liczne interwencje wojskowe, jak choćby: 1992 Mołdawia, 1992 Gruzja - Abchazja, 2008 Gruzja - Osetia Południowa, 1994 i 1999 Czeczenia, 1999 Dagestan, 2015 Syria, 2018 Republika Środkowoafrykańska, 2014 Ukraina - Krym, Donieck, Ługańsk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej