RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tysiące aktów antysemityzmu w Niemczech. „Przerażający obraz nienawiści” [RAPORT]

Osoby dotknięte antysemityzmem mogą kontaktować się z ośmioma ośrodkami sprawozdawczymi Rias (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Osoby dotknięte antysemityzmem mogą kontaktować się z ośmioma ośrodkami sprawozdawczymi Rias (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W swoim najnowszym raporcie sieć ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias) „przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w Niemczech” – w tym obelgi i ataki – pisze portal tygodnika „Spiegel”. W 2021 r. Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich. To średnio siedem dziennie.

Co piąty Niemiec to antysemita. Potężny problem z niechęcią do Żydów

Z badania na zlecenie American Jewish Committee wynika, że prawie 22 proc. ludzi w Niemczech podziela postawy antysemickie. „Nowa analiza nie...

zobacz więcej

Wśród odnotowanych zdarzeń były 63 ataki i sześć przypadków skrajnej przemocy.

Członek zarządu Rias Benjamin Steinitz przedstawił w Berlinie raport roczny organizacji. Ważne z jego punktu widzenia czynniki wpływające na skalę antysemickich zdarzeń to pandemia koronawirusa z jej antyżydowskimi narracjami spiskowymi i konflikt na Bliskim Wschodzie z antysemicką krytyką Izraela.

Prawie jedna trzecia wszystkich incydentów antysemickich, na które zwrócono uwagę organizacji, miała związek z pandemią koronawirusa – informuje Rias. Należą do nich m.in. narracje spiskowe, ale także relatywizacje Holokaustu – na przykład, gdy przeciwnicy szczepień nosili żółte gwiazdy.

Drugim powodem była eskalacja konfliktu izraelsko–palestyńskiego w maju 2021 r. Ogólnie rzecz biorąc, Rias przypisał 26 proc. zarejestrowanych incydentów antysemickich antysemityzmowi związanemu z Izraelem – 723 przypadki, czyli około dwa razy więcej niż w 2020 r. – pisze „Spiegel”.

„Der Spiegel”: Jesteśmy ludźmi o nazistowskim pochodzeniu

W Niemczech „gotowość do zastanowienia się, czy we własnym myśleniu można znaleźć antysemickie wzorce nie jest szczególnie wyraźna” – pisze...

zobacz więcej

Osoby dotknięte antysemityzmem mogą kontaktować się z ośmioma ośrodkami sprawozdawczymi Rias. Inaczej niż w statystykach kryminalnych, rejestrowane są również niekaralne incydenty antysemickie. W 2020 r. Rias zarejestrował 1909 takich przypadków, ale przy mniejszej liczbie punktów zgłoszeniowych – pisze „Spiegel”.

„Ciemne pole antysemickich incydentów i przestępstw w Niemczech pozostaje duże” – stwierdził Steinitz.

Fakt, że liczba incydentów antysemickich zbliża się do 3 tys., jest przerażający – powiedział pełnomocnik rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein. Ale „jednocześnie każdy ze zgłoszonych incydentów to także krok w kierunku zmniejszenia ciemnego pola”.

Według Rias około połowa wszystkich zarejestrowanych incydentów – 54 proc. – nie może być przypisana do jednoznacznego światopoglądu. Tam, gdzie było to możliwe do ustalenia, najliczniejszą grupę stanowili prawicowi ekstremiści – 17 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej