RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski pokazał wstrząsające nagranie z ataku na galerię w Krzemieńczuku

Zginęło ponad 20 osób (fot. FB/Офіс Президента України)
Zginęło ponad 20 osób (fot. FB/Офіс Президента України)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pokazał nowe nagranie z rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Wskutek eksplozji zginęło ponad 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Tyle tysięcy pocisków trafiło w ukraińskie miasta. Zełenski podał dokładną liczbę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że dotychczas w ukraińskie miasta trafiło 2811 rosyjskich pocisków. Ukraiński prezydent mówił o...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Do ataku na galerię handlową Amstor w ukraińskim Krzemieńczuku doszło w poniedziałek. Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko informował we wtorek, że „wiadomo już o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano”. Ostateczna liczba ofiar nadal nie jest znana.

Rakiety zostały wystrzelone z bombowców dalekiego zasięgu Tu-22 M3 z lotniska w rejonie Kurska.

Nowe nagranie ukazujące moment eksplozji pokazał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych informował, że dotychczas w ukraińskie miasta trafiło 2811 rosyjskich pocisków.

Według władz Ukrainy Rosja celowo uderzyła w centrum handlowe w Krzemieńczuku z zamiarem zabicia cywilów. – Rosyjska rakieta uderzyła precyzyjnie w to miejsce. Celowo. To jasne, że rosyjscy zabójcy otrzymali dokładnie te współrzędne (...) Chcieli zabić tak wielu ludzi – powiedział Zełenski.

Prezydent Zełenski wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych do stworzenia prawnej definicji państwa terrorystycznego i uznania Rosji za takie państwo. Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ ukraiński prezydent powiedział, że każdego dnia Rosja dokonuje na Ukrainie aktów terroru.

Zełenski przekonywał, że wojna na Ukrainie pokazuje konieczność stworzenia prawnej definicji państwa terrorystycznego i ukarania krajów, które spełniają jej kryteria.

W akcję ratunkową zaangażowanych było ponad tysiąc osób z ukraińskich służb państwowych, wojskowych i miejskich. Usunęli już większość gruzu. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej