RAPORT

Wojna na Ukrainie

Posłanka może stracić immunitet za zakłócenie mszy

Joanna Scheuring-Wielgus (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Joanna Scheuring-Wielgus (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Sejm w kwietniu zgodził się na postawienie Joannie Scheuring–Wielgus zarzutów za happening w Toruniu. Na październik zaplanowano kolejne podobne głosowanie – czytamy w środowej „Rzeczpospolitej”.

Scheuring-Wielgus bez immunitetu? „Apeluję, żeby Lewica pilnowała jej w niedziele” [WIDEO]

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o uchylenie immunitetu posłance Lewicy Joannie...

zobacz więcej

„»Kobieto! Sama umiesz decydować« oraz »Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką« – z takimi napisami na kartonach stanęli 25 października 2020 r. w toruńskim kościele św. Jakuba posłanka Lewicy Joanna Scheuring–Wielgus wraz z mężem. Był to element protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji”.

Wybór świątyni był nieprzypadkowy


Zdaniem gazety wybór świątyni był nieprzypadkowy, bo właśnie w niej kilkanaście lat wcześniej brali ślub. „Oczywiście, że zrobilibyśmy to ponownie. Protestowaliśmy przeciw barbarzyńskiemu prawu aborcyjnemu i wtrącaniu się Kościoła w nasze intymne życie” – mówi posłanka.

Według „Rzeczpospolitej” protest może mieć dla niej konsekwencje prawne. Dziennik ustalił, że w październiku Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych ma zająć się wnioskiem o uchylenie posłance immunitetu. Niedługo później głosować w tej sprawie może Sejm.

Scheuring-Wielgus się przestraszyła? Nagła zmiana narracji ws. Kościoła

– Należę do wspólnoty Kościoła katolickiego. Mam prawo do kościoła wejść – powtarza od dwóch dni jak mantrę posłanka Lewicy Joanna...

zobacz więcej

„Zarzuty posłance chce postawić toruńska prokuratura, której zdaniem doszło do złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz do obrażania uczuć religijnych. Wcześniej śledczy przesłuchali m.in. kapłanów i uczestników mszy, którzy zeznali, że zachowanie posłanki i jej męża rozproszyło ich uwagę i uniemożliwiło normalne uczestnictwo w nabożeństwie. Wniosek skierował do Sejmu prokurator generalny Zbigniew Ziobro” – czytamy w dzienniku.

To nie pierwszy raz, gdy Joanna Scheuring–Wielgus może stracić immunitet z powodu protestu antykościelnego. W kwietniu Sejm uchylił posłance immunitet w związku z wydarzeniami z 2018 r., gdy wywiesiła na bramie bazyliki w Toruniu dziecięce buciki i plakat z napisem: „Baby shoes remember” w proteście przeciw przypadkom pedofilii wśród duchownych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej