RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem

Joe Biden i Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Obara)
Joe Biden i Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Obara)

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joem Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tyle tysięcy pocisków trafiło w ukraińskie miasta. Zełenski podał dokładną liczbę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że dotychczas w ukraińskie miasta trafiło 2811 rosyjskich pocisków. Ukraiński prezydent mówił o...

zobacz więcej

NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania NATO na najbliższą dekadę.

W nocy Kumoch poinformował dziennikarzy, że prezydent Duda rozmawiał w kuluarach z prezydentem Bidenem, a później z kanclerzem Scholzem.

Zobacz także:   Andrzej Duda: W Madrycie przewidziano wystąpienie prezydenta Ukrainy jako partnera szczytu NATO

– Rozmawiamy o tym, w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw, które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę – przekazał prezydencki minister. Zapewnił, że rozmowy są „bardzo konstruktywne”.

Horror w Bonn. Przed wejściem do sądu znaleziono ludzką głowę

Około godziny 17.40 we wtorek przechodnie zauważyli, jak przed głównym wejściem do Sądu Okręgowego w niemieckim Bonn mężczyzna położył odciętą...

zobacz więcej

– Jednocześnie wszyscy są pod wrażeniem sukcesu negocjacji między Turcją a Finlandią i Szwecją – dodał Kumoch.

Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK.

Zobacz także:   Prezydent podpisał ustawę dotyczącą czternastej emerytury

Dodał, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

We wtorek wieczorem – przekazał Kumoch – polski przywódca odbył także rozmowę z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern.

W środę Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniach Rady Północnoatlantyckiej. Zaplanowane są także spotkania dwustronne z: prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem oraz premierem Australii Anthonym Albanese.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej