RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niebezpieczne burze i afrykańskie upały. IMGW wydaje czerwone alerty

Niebezpieczna pogoda w środę (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
Niebezpieczna pogoda w środę (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Na wschodzie i południu Polski będzie w środę bardzo wysoka temperatura. Synoptycy prognozują również niebezpieczne burze. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia dla kilku województw, w tym te trzeciego, najwyższego stopnia.

Część kraju odetchnie od skwaru. Prognoza na środę

Polska będzie w środę w zasięgu słabego wyżu. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego.

zobacz więcej

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk poinformowała, że w środę rano będzie pochmurnie na południowym zachodzie, możliwe są tam opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju powinno być pogodnie.

W ciągu dnia będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Spodziewane są opady deszczu i burze.

– Najwięcej w południowej połowie kraju – wskazała Małgorzata Tomczuk. Podczas burz opady deszczu wyniosą do 20 mm, zaś porywy wiatru lokalnie do 70 km/h.

Prognozowana temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie się wahać od 21-24 st. na Wybrzeżu, 28 st. na zachodzie i 31 w centrum, na południowym wschodzie nawet do 35 st.

– W nocy burze w zachodniej połowie kraju. Początkowo groźniejsze, potem powinny się uspokajać – wskazała synoptyk IMGW. Dodała, że wschód kraju powinien być pogodny – bez opadów deszczu. Zaznaczyła, że w nocy temperatura powinna być wyrównana, od 17 do 21 st.

Ze Świdra i glinianek w Parku Mazowsze wyłowiono ciała. Ustalana jest tożsamość ofiar

We wtorek służby otrzymały zgłoszenia o ciałach zauważonych w zbiornikach wodnych. Nad Świdrem w Otwocku i przy kąpielisku Parku Mazowsze w...

zobacz więcej

Alerty IMGW


Przed niebezpieczną pogodą w środę ostrzega IMGW, który wydał dla wschodnich i południowych województw alerty przed burzami i upałami.

Instytut ostrzega mieszkańców województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego przed burzami z gradem. Ostrzeżenia wydano również dla kilku powiatów południowej części woj. wielkopolskiego.

W czasie burz spaść tam może nawet 50 mm deszczu, a wiatr w porywach będzie osiągał do 90 km/h.

Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed upałami obowiązują na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

W województwie podkarpackim, we wschodniej części województwa małopolskiego oraz na południu województw świętokrzyskiego i lubelskiego ostrzeżenia mają trzeci, najwyższy stopień. Tam temperatura może sięgać w dzień 35 stopni. Na pozostałym obszarze, na którym będzie upalnie, alerty mają drugi stopień, a termometry wskażą do 33 stopni. Temperatura w nocy w tej części kraju może przekraczać 20 stopni. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że podczas upałów pod żadnym pozorem - nawet na chwilę - nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie. Powinno się też ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i pić dużo niegazowanej wody. Odradzany jest alkohol, bo odwadnia organizm. Lepiej też unikać wysiłku fizycznego i jeśli to możliwe, zostać w domu, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Na zewnątrz warto nosić nakrycie głosy, lekkie i przewiewne ubrania oraz stosować kremy z filtrem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej