RAPORT

Wojna na Ukrainie

Minister rodziny: Tyle osób otrzyma w 2022 r. czternastą emeryturę

14 emerytura będzie wypłacanapod koniec sierpnia i we wrześniu (fot. Shutterstock)
14 emerytura będzie wypłacanapod koniec sierpnia i we wrześniu (fot. Shutterstock)

W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób - ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln - w wysokości pomniejszonej - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. W 2022 r. koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

Pytania o program Tuska. „Pamiętamy, ile emeryci dostawali za rządów PO – 6 zł”

Platforma Obywatelska, podobnie jak większość opozycji, nie ma żadnego pomysłu na przyszłość – komentował w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki....

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

– Dotrzymaliśmy słowa danego Polakom. To ważna informacja dla polskich seniorów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już wkrótce. W dobie inflacji, która wynika przede wszystkim z napaści Rosji na Ukrainę, robimy, co w naszej mocy, by jej skutki były jak najmniej dotkliwe dla Polaków. To m.in. obniżka podatków, dodatek osłonowy w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, ale to także czternasta emerytura – wskazała minister rodziny Marlena Maląg.

Zaznaczyła, że osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł otrzymają czternastkę w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł.

Przeczytaj także: O tyle wzrosły emerytury po Polskim Ładzie. Na dowód odcinki z wypłaty świadczeń

– Tak, jak w ubiegłym roku, będzie tu stosowany mechanizm „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że przekroczenie kryterium nie jest jednoznaczne z brakiem prawa do świadczenia. Będzie ono po prostu odpowiednio pomniejszone – wyjaśniła Maląg.

Przypomniała, że w tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób - ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln - w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej