RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sześć lat więzienia dla bossa gangu przemytników ludzi

Przemyt ludzi przynosi grupom przestępczym ogromne zyski (fot. Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne)
Przemyt ludzi przynosi grupom przestępczym ogromne zyski (fot. Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne)

Na sześć lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Warszawie Shaabana A., szefa gangu przerzucającego imigrantów z Grecji, przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Polak pochodzenia egipskiego miał odpowiadać za werbunek w Atenach uchodźców, którzy płacili przemytnikom po kilka tysięcy euro.

Operacja ABW i Straży Granicznej. Przemytnicy ludzi zatrzymani

Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały organizatorów przemytu przez granice Polski migrantów z krajów Bliskiego Wschodu...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie gangu przemytników ludzi prowadził Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Z ustaleń prokuratorów „pezetów” wynikało, że grupa działała w latach 2015-16, a na jej czele stał Shaaban A., Polak egipskiego pochodzenia.

Przemytnicy werbowali chętnych w Atenach. Klientami grupy byli nielegalni imigranci, którzy dotarli do Grecji drogą morską z Turcji.

Ludzie ci pochodzili najczęściej z krajów ogarniętych wojną m.in. Syrii, Etiopii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Afganistanu.
Za kilka tysięcy euro od osoby, otrzymywali fałszywe paszporty (w tym polskie, francuskie, holenderskie) i pod opieką polskich przewodników wyruszali do Polski liniami lotniczymi. Szlakiem tym przerzucano całe rodziny.

Po dotarciu do Polski gang organizował dalszą podróż imigrantów, których przestępcy nazywali „baranami”.
,br> – Jeżeli pozwalały na to okoliczności, imigranci byli od razu kierowani do pociągów jadących do Niemiec. Często jednak najpierw trafiali do tzw. bezpiecznych miejsc, w których oczekiwali na przerzut na Zachód – wyjaśnia prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Cios w przemyt ludzi. Zatrzymano dwie osoby

W sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski –...

zobacz więcej

Sąd nie miał wątpliwości


W 2016 r. na terenie Grecji zatrzymano trzech Polaków działających w opisywanym gangu. Polscy śledczy zajęli się dalszym rozpracowywaniem grupy i szybko ustalili jej skład oraz sposób działania. W ciągu kilku kolejnych lat zatrzymano osiem osób, które zostały już osądzone za przemyt ludźmi.

Shaaban A. ukrywał się i dlatego trafił przed sąd jako ostatni. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał go za winnego wszystkich czynów, o które oskarżyły go zachodniopomorskie „pezety”.

Wśród nich są m.in. założenie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przerzutem imigrantów i kierowanie nią. Boss został skazany na karę łączną sześciu lat więzienia i 16 tys. zł grzywny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej