RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pęk o Grodzkim: W historii nie było takiego przypadku. „Powiedziałem, co powiedziałem”

Marszałek Tomasz Grodzki (fot. PAP/Albert Zawada)
Marszałek Tomasz Grodzki (fot. PAP/Albert Zawada)

Pytania Michała Adamczyka, prowadzącego program „Gość Wiadomości”, zirytowały wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, który za wszelką cenę usiłował bronić marszałka Tomasza Grodzkiego. A chodzi o zasłanianie się immunitetem wobec oskarżeń o korupcję ze strony byłych pacjentów, które znajdują się w materiale dowodowym śledztwa. Na pytania dziennikarza oraz argumenty wicemarszałka Senatu Marka Pęka Zgorzelski zareagował nerwowo i próbował wskazywać podobne do Grodzkiego przykłady w obozie rządzącym. Ale ich nie wskazał.

Grodzki ocalił immunitet. Mularczyk: Kompromitujące dla niego i senatorów PO

– Jeżeli marszałek Grodzki chowa się za immunitetem, to oznacza, że wie, iż jest winny, wie, że prokuratura ma rację. Gdyby był niewinny, to –...

zobacz więcej

Jeżeli jest materiał dowodowy, to on za półtora roku się nie zdezaktualizuje. Pan marszałek Grodzki przestanie być marszałkiem, przestanie obowiązywać immunitet i będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności. Dzisiaj te działania mają tylko i wyłącznie wymiar politycznej zemsty za to, że PiS nie rządzi w Senacie – powiedział Zgorzelski.

Dziennikarz przekonywał, że jest materiał dowodowy w sprawie: „Polityczna zemsta? Przecież to są świadkowie, którzy informują o tym, że przed laty były wręczane łapówki. Być może wielu naszych widzów wie, jak to kiedyś wyglądało i mają wyrobione zdanie w tej sprawie. Wiemy doskonale, że marszałek Grodzki cały czas, między innymi dzięki PSL, skutecznie chroni się immunitetem.”

Niestety, panie marszałku, dołączacie do tej doktryny Neumanna w tym konkretnym przypadku i to w takim przypadku spektakularnym, bo ja jednak przypomnę, że jeszcze nigdy w historii politycznej w Polsce nie było takiego przypadku, że za tego typu czyny mógłby być oskarżony marszałek izby i to jeszcze tej izby wyższej, o szczególnym autorytecie. Dla zwykłego Polaka to jest absolutnie niezrozumiała sytuacja. Polacy widzą to jednoznacznie: ktoś wykorzystuje, nadużywa immunitetu, żeby po prostu dalej działać bezkarnie – ocenił z kolei Pęk.

Poseł PSL odpowiedział, że „Polacy to widzą jednoznacznie i na szczęście akurat jest taka większość w Senacie, że przynajmniej tam się mogą odbywać procedury demokratyczne, a nie tak jak w Sejmie”.

Czyli demokratycznie można ukrywać się za immunitetem, co pokazuje właśnie przykład Senatu, mimo że padają bardzo mocne oskarżenia, mimo że jest bardzo wielu świadków, którzy twierdzą zeznają, że te łapówki były – stwierdził Adamczyk, na co Zgorzelski odparł: „Tak samo jak większość sejmowa PiS broni immunitetu swoich posłów”.

Zapytany, czy zna chociaż jedno nazwisko posła PiS, który byłby oskarżony o podobne przestępstwa (jak Tomasz Grodzki), odpowiedział: „Powiedziałem to, co powiedziałem i powiedziałem, że takie są fakty”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej