RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson(fot.  Michael Campanella/Getty Images)
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson(fot. Michael Campanella/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Turcja zgodziła się poprzeć starania Szwecji i Finlandii w kwestii członkostwa w NATO – ogłosił we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.

Biden ogłosił zwiększenie liczby okrętów w hiszpańskiej bazie w Rocie

Prezydent USA Joe Biden i premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedzieli we wtorek prace nad porozumieniem dotyczącym zwiększenia liczby...

zobacz więcej

– Jestem zadowolony, że mogę obwieścić o umowie, która utoruje Finlandii i Szwecji drogę do NATO – powiedział Jens Stoltenberg do zgromadzonych reporterów na szczycie w Madrycie.

– Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odnosi się do wątpliwości Ankary włącznie z eksportem broni i walką z terroryzmem – dodał szef NATO.

Stoltenberg odniósł się do tej ostatniej szczególnie ważnej dla Ankary kwestii. – Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK – poinformował.

Równolegle, kancelaria prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podała, że porozumienie zawarte z Helsinkami i Sztokholmem obejmuje rozszerzenie współpracy przemysłów zbrojeniowych i zdjęcie wzajemnych restrykcji; wymianę informacji wywiadowczych w celu zwalczania terroryzmu; oraz podjęcie przez Szwecję i Finlandię konkretnych kroków w celu ekstradycji osób oskarżanych w Turcji o terroryzm.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej