RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemieckie ambicje i przyznanie się do błędu. Lider SPD w Warszawie

Od lewej: Lars Klingbeil i Włodzimierz Czarzasty (fot. TT/Lewica)
Od lewej: Lars Klingbeil i Włodzimierz Czarzasty (fot. TT/Lewica)

Lider SPD – największej partii w koalicyjnym rządzie Olafa Scholza – Lars Klingbeil we wtorek w Warszawie spotkał się ze współprzewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym. Pierwszy krytykował Emmanuela Macrona, drugi – prezesa PiS za negatywną ocenę niemieckich działań wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Klingbeil jednocześnie deklarował „ambicje Niemiec do mądrego przywództwa w Europie” – relacjonuje Deutsche Welle.

Niemiecki problem z rosyjskim przyjacielem. Schroeder: Pozostanę socjaldemokratą

Niemieccy socjaldemokraci prowadzą postępowanie o wykluczenie Gerharda Schroedera z SPD. Były kanclerz w oczach wielu komentatorów skompromitował...

zobacz więcej

W czasie konferencji w polskim Sejmie szef niemieckich socjaldemokratów wskazywał na przełom, jaki zachodzi w polityce wschodniej Berlina.

Niemiecka samokrytyka. „Nie widzieliśmy sygnałów”


– Jako niemieccy politycy musimy stwierdzić samokrytycznie, że nie dostrzegaliśmy wielu znaków i sygnałów, które były kierowane pod naszym adresem w związku z tym, co robiła Rosja. W tej chwili Niemcy są w trakcie fundamentalnej zmiany swojego nastawienia wobec Rosji – zapewnił lider SPD.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Chwalił przy tym Scholza za wizytę w Kijowie. Zdaniem Klingbeila Niemcy są w stanie podjąć się „mądrego przywództwa w Europie”, które – zastrzegł – nie ma nic wspólnego z „rozpychaniem się, arogancją i wyniosłością, lecz polega na obronie zasad i wartości”.

Czarzasty: Silne Niemcy to bezpieczeństwo sojuszników


Na wspólnej konferencji Włodzimierz Czarzasty z Lewicy krytykował polityków PiS za „ataki” na Niemcy. – Silna pozycja Niemiec to również silna pozycja UE i NATO, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo dla krajów będących członkami tych sojuszy – stwierdził Czarzasty.

Francja odda Putinowi Korsykę?


Klingbeil krytykował z kolei przywódcę Francji Emmanuela Macrona za sugestię, by Ukraina zrzekła się części swojego terytorium na rzecz Rosji.

– Zanim pan, panie prezydencie Macron, sformułuje swoje myśli i słowa, niech pan chwilę pomyśli. Jak pan chce, żeby niezależny kraj dla pana spokoju oddawał Rosji swoje terytorium, to niech pan odda Rosjanom Korsykę – zaproponował.

Zobacz także: Macron tweetuje po rosyjsku. „Kompletny horror”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej