RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poseł Sterczewski wysłał zgłoszenie na policję – chce uchylenia immunitetu

Poseł Franciszek Sterczewski (fot. Z.Kaczmarek /Gazeta Polska/Forum)
Poseł Franciszek Sterczewski (fot. Z.Kaczmarek /Gazeta Polska/Forum)

Poseł Franciszek Sterczewski poinformował we wtorek, że wysłał na policję zgłoszenie w związku ze swoją nieprzepisową jazdą na rowerze. Pisze o „dobrowolnym uchyleniu immunitetu” i deklaruje, że chce być pociągnięty do odpowiedzialności.

Poseł Sterczewski zatrzymany przez policję. Jechał rowerem pod wpływem alkoholu

Poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek na jednej z ulic Poznania przez patrol...

zobacz więcej

Wcześniej pojawiły się doniesienia, że poseł jechał rowerem po spożyciu alkoholu, a w czasie policyjnej kontroli odmówił badania alkomatem, zasłaniając się immunitetem.

„W związku ze swoją nieprzepisową jazdą na rowerze, wysłałem zgłoszenie do Komendy Policji w Poznaniu z wnioskiem o wyjaśnienie sytuacji, dobrowolne uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności. Mój pełnomocnik ustala termin złożenia wyjaśnień. Raz jeszcze, przepraszam” – napisał na Twitterze poseł KO.

Deklaracje polityka na razie są bez pokrycia, gdyż to nie policja uchyla poselski immunitet. Sterczewski aby zrzec się immunitetu musi złożyć odpowiedni wniosek na ręce Marszałka Sejmu.

Wiarygodność posła Sterczewskiego

Poseł Franciszek Sterczewski w nocy z poniedziałku na wtorek został zatrzymany przez policję do kontroli. Odmówił badania alkomatem zasłaniając się...

zobacz więcej

Wobec posła jadącego rowerem ulicą Głogowską w Poznaniu policjanci interweniowali w nocy z poniedziałku na wtorek. Policjanci wyczuli od rowerzysty woń alkoholu i chcieli przebadać go alkomatem. „Mężczyzna wówczas okazał legitymację poselską, odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, powołując się na immunitet” – informował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Na nagraniu z policyjnej interwencji, do którego dotarł portal tvp.info słychać jak funkcjonariusze upominają Sterczewskiego by wykonywał polecenia interweniujących oraz że czuć od niego alkohol.

Poseł KO nie odpowiadał na prośby mediów o komentarz. Zanim ogłosił, że wysłał zgłoszenie na policję, opublikował na Twitterze przeprosiny.

„Szanowni Państwo, chciałbym wszystkich bardzo przeprosić za moje wczorajsze zachowanie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nigdy się już nie powtórzy. W ramach zadośćuczynienia wpłacę 5000 zł na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych Amber" – napisał Sterczewski.

Na nagraniach pokazujących przebieg interwencji policji widać, że rowerzystą jest poseł KO. Mundurowi wyjaśniali mu, że zatrzymują go do kontroli z powodu stanu technicznego roweru. Sterczewski nie włączył tylnego światła, a w przednim – jak powiedział – wyładowała mu się „bateryjka”.

Po tym, jak policjanci chcieli przebadać parlamentarzystę alkomatem, powiedział on: „Ja dziękuję”, a następnie pokazał legitymację poselską. Po wymianie zdań z posłem jeden z policjantów zwrócił się do drugiego, aby zapisał w notatce, że od posła „jest wyczuwalna bardzo silna woń alkoholu”. Sterczewski w czasie interwencji został zapytany, czy spożywał alkohol, jednak na filmie nie słychać wyraźnie jego odpowiedzi.

Zgodnie z nowym taryfikatorem za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości 2500 złotych, a po spożyciu mniejszej ilości alkoholu (0,2-0,5 promila) – w wysokości 1000 złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej