RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tortury i morderstwa pod Kijowem. SBU publikuje nazwiska dwóch majorów

Oskarżeni o zbrodnie majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew (fot. SBU)
Oskarżeni o zbrodnie majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew (fot. SBU)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew.

Będą kolejne ataki z terytorium Białorusi? Raport ukraińskiego wywiadu

Ukraiński wywiad wojskowy poprzedza o zagrożeniu uderzeń rakietowych z terytorium Białorusi – informuje w wieczorowym raporcie Sztab Generalny sił...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Według informacji opublikowanej przez SBU wojskowi pełnili służbę w 15. Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych 2. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Krasnoszczokow był dowódcą batalionu stacjonującego w podkijowskiej Peremosze, a Wasiliew – jego zastępcą.

„W Peremosze podczas tymczasowej okupacji w lutym br. mieli oni nielegalnie pojmać i uwięzić siedmiu cywilów” – podała na swojej stronie prokuratura obwodu kijowskiego, która również informuje o tej sprawie.

Następnie obaj przesłuchiwali ich i torturowali, usiłując pozyskać informacje na temat ukraińskich wojskowych i funkcjonariuszy innych struktur siłowych.

„W końcu wydali podwładnym rozkaz rozstrzelania ludzi z karabinów maszynowych bezpośrednio w miejscu tortur, a następnie wysadzenia budynku w powietrze razem z ciałami, by ukryć zbrodnię wojenną” – podano w komunikacie SBU. Rosjanie zabili wówczas pięć osób.

Prokuratura i SBU podały, że obaj wojskowi zostali zaocznie powiadomieni o statusie podejrzanych o dokonanie przestępstwa (złamania prawa i zwyczajów wojny).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej