RAPORT

Wojna na Ukrainie

Małe reaktory jądrowe w Szwecji? Plany Vattenfall

Obiekty mają powstać na początku 2030 roku (fot. Jeremy Moeller/Getty Images)
Obiekty mają powstać na początku 2030 roku (fot. Jeremy Moeller/Getty Images)

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall poinformował we wtorek o planach budowy dwóch małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Obiekty mają powstać na początku 2030 roku w Ringhals pod Goeteborgiem.

W Szczecinie budują... kosmiczny statek. To nim popłynie nowa rakieta Ariane 6

W Szczecinie powstaje kadłub statku, który przetransportuje elementy rakiety Ariane 6 z Europy do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej –...

zobacz więcej

Małe reaktory jądrowe mogą zapewnić tańszą i przynoszącą zyski produkcję energii – przekazał Vattenfall w komunikacie. Pierwszym etapem inwestycji jest zlecenie studium wykonalności, które ma być gotowe na przełomie 2023-24 roku.

Siłownia o mocy do 300 MW


Według przedsiębiorstwa technologia SMR „bardzo rozwinęła się w ostatnim czasie”, pozwala na budowę siłowni o mocy do 300 MW, co odpowiada jednej czwartej mocy dużego reaktora. Dodano, że system modułowy, wykorzystujący prefabrykaty, „znacznie obniża koszty budowy”.

Obiekty mają powstać w Ringhals, gdzie w latach 2019-20 przedwcześnie wyłączono dwa z czterech tradycyjnych reaktorów atomowych. Na decyzję wpływ miała współrządząca wówczas Partia Ochrony Środowiska – Zieloni. Ugrupowanie to odeszło z rządu utworzonego przez socjaldemokratów w listopadzie 2021 roku.

O możliwości ponownej inwestycji w atom poinformował w ubiegłym tygodniu szwedzki minister energii Khashayar Farmanbar.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W Szwecji ok. 30 proc. zapotrzebowania na energię pokrywa sześć reaktorów jądrowych zlokalizowanych w Ringhals, Forsmark (na północ od Sztokholmu) oraz Oskarshamn (południe kraju).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej