RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest szansa na eksport ukraińskiego zboża drogą morską? „Są bezpieczne korytarze”

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty)

Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie na listopadowy szczyt krajów G20 w Indonezji, ale być może wystąpi na jego forum zdalnie – powiedział premier Włoch Mario Draghi we wtorek po szczycie G7 w Niemczech. Na konferencji prasowej dodał, że są dobre informacje dotyczące eksportu zboża z Ukrainy.

Niemcy i Bruksela ulegają Rosji. Chcą zaprosić Władimira Putina

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu...

zobacz więcej

Odnosząc się do szczytu G20 na wyspie Bali, Draghi zrelacjonował rozmowy z przywódcą Indonezji Joko Widodo: „Jeśli chodzi o obecność prezydenta Putina na G20, indonezyjski prezydent to wyklucza; kategorycznie mówił, że on nie przyjedzie”.

– Natomiast może się zdarzyć, że (Putin) wystąpi zdalnie, zobaczymy – dodał włoski premier. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę kilka krajów Zachodu zagroziło, że nie weźmie udziału w szczycie G20, jeśli będzie na nim obecny rosyjski przywódca.

Draghi przyznał także, że skutki wojny na Ukrainie są „nieprzewidywalne”. – Mamy bardziej zjednoczoną UE, bardziej zjednoczone i prawdopodobnie powiększone NATO – mówił włoski premier, nawiązując do planów przyjęcia Finlandii i Szwecji. – Sprawy nie poszły tak, jak chciał tego Putin – zauważył.

Wyraził opinię, że trudno obecnie stwierdzić, co zrobi Putin, jeśli chodzi o dostawy rosyjskiego gazu. – Idziemy naprzód, starając się przygotować – wyjaśnił.

Draghi oświadczył także, że są dobre informacje dotyczące eksportu zboża z Ukrainy.

– Wielu z nas, jeśli nie wszyscy, myślało, że trzeba rozminować porty. Tymczasem wydaje się, że są bezpieczne korytarze dla przepływu statków; to oznacza, że można zyskać na czasie – odnotował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej