RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białoruś. Na południu kraju rosyjska armia przewozi rakiety S-400

System rakietowy s-400 (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
System rakietowy s-400 (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W rejonie Mozyrza na południu Białorusi odnotowano ruchy kolumny rosyjskich wojsk, które przewożą kompleks rakiet „S-400" – poinformował na Telegramie niezależny białoruski kanał „Biełaruski Hajun”. Ukraiński wywiad informuje jednak, że nie zarejestrował na razie formowania się żadnej rosyjskiej ofensywnej grupy bojowej na terytorium Białorusi.

Ukraińscy żołnierze zestrzelili rosyjskiego Aligatora [WIDEO]

Ukraińscy spadochroniarze zestrzelili rosyjski śmigłowiec rozpoznawczo-szturmowy Ka-52 Aligator – poinformowało Dowództwo Oddziałów Szturmowych....

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Kolumna wjechała do Mozyrza ze strony Kalinkowicz i skierowała się do miasteczka Prudok, gdzie znajduje się białoruska baza rakietowego uzbrojenia i amunicji.

Kanał Biełaruski Hajun to projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi.

W zeszłym tygodniu doszło do zmasowanego ataku rakietowo-bombowego na Ukrainę z terytorium Białorusi. Zdaniem ukraińskiego wywiadu ma to być rosyjska prowokacja mająca na celu wciągnięcie Białorusi do wojny.

Zobacz także: Ukraiński wywiad: Ostrzały z Białorusi wielką rosyjską prowokacją

– Ukraiński wywiad informuje nas, że na dzień dzisiejszy nie zarejestrował formowania się żadnej rosyjskiej ofensywnej grupy bojowej na terytorium Białorusi. Jednak uważnie obserwujemy sytuację. Nasz wywiad informuje o pomocy rosyjskiej w przygotowaniu białoruskich formacji dywersyjnych i rozpoznawczych – powiedział Ołeksandr Motuzianyk, rzecznik ukraińskiego MON.

W pobliżu granicy z Ukrainą znajduje się około sześciu batalionów armii białoruskiej. Wzmacniają odcinek granicy w obwodzie brzeskim i homelskim oraz podejmują próby przeprowadzenia rozpoznania powietrznego na terenach przygranicznych z Ukrainą i Polską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej