RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nowa strategia obronności. Stoltenberg: Ten szczyt jest decydujący

Pedro Sanchez i Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/R.JIMENEZ)
Pedro Sanchez i Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/R.JIMENEZ)

Rozpoczynający się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego ma zaowocować nową strategią w dziedzinie obronności – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w krótkim oświadczeniu wygłoszonym wspólnie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem we wtorek w Madrycie.

Zełenski: Potrzebujemy silnego systemu obrony przeciwrakietowej

Ukraina potrzebuje silnego systemu obrony przeciwrakietowej, by zapobiegać rosyjskim atakom terrorystycznym – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

– Szczyt w Madrycie jest decydujący. Nowa koncepcja strategiczna będzie mapą dla NATO w coraz bardziej niebezpiecznym i nieprzewidywalnym świecie – oświadczył Stoltenberg. Zapowiedział gruntowne zmiany w doktrynie odstraszania i obronności, które będą polegać m.in. na przesunięciu wojsk Sojuszu bliżej jego zewnętrznych granic.

Oprócz tego, sekretarz generalny zapowiedział dalszą pomoc dla Ukrainy, umożliwiającą jej obronę niepodległości.

– Jest niezwykle ważne, byśmy byli gotowi do udzielania dalszego wsparcia. Ukraina doświadcza brutalności, której nie byliśmy świadkami od II wojny światowej – zaznaczył Jens Stoltenberg.

Wyraził również nadzieję, że podczas szczytu uda się osiągnąć postęp w kwestii członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej