RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polskie „nie” dla zakazu sprzedaży samochodów spalinowych

Polska nie zgadza się na unijną propozycję (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Polska nie zgadza się na unijną propozycję (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w imieniu Polski wyraziła sprzeciw wobec unijnej propozycji zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku. Minister brała udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Energii z ministrami klimatu państw Wspólnoty.

Dodatkowe podatki na samochody spalinowe? Kaczyński rozwiewa wątpliwości

Cała ta zapowiedź, że nastąpi jakiś „atak” na samochody spalinowe w ciągu najbliższych 2–3 lat w postaci wysokich podatków, to po prostu bajka;...

zobacz więcej

W TVP Info minister podkreśliła, że nikt nie jest gotowy zmienić rynku w tak krótkim czasie. „Jeśli mamy samochód, który może przejechać tysiąc kilometrów bez potrzeby zatrzymywania się i spędzania dwóch godzin na tankowaniu, to społeczeństwo tego nie zaakceptuje” – mówiła.

Anna Moskwa dodała, że jednocześnie byśmy musieli mieć przystępne ceny samochodów elektrycznych i rozwiniętą infrastrukturę, co jest wyzwaniem dla każdego kraju. „Dziś mamy duże ambicje, ale akceptacja konkretnej daty to iluzja, rok 2035 jest nie do zaakceptowania dla Polski, ale wiem, że wiele krajów też podniesie tę kwestię” – zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Dziś rano rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że weto Polski nie wystarczy, dlatego potrzebne jest zbudowanie koalicji państw przeciwnych zakazowi sprzedaży samochodów spalinowych. Poinformował też, że rozmowy w tej sprawie prowadzone są już z Czechami.

Mają temu też służyć tak zwane kamienie milowe, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich jest mowa o opłatach od rejestracji i posiadania pojazdów, które najbardziej zatruwają środowisko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej