RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nikaragua. Lewicowy reżim uderza w misjonarki Matki Teresy

Stowarzyszenie założono w Nikaragui w 1988 roku (fot.  Indranil Aditya/NurPhoto via Getty Images
Stowarzyszenie założono w Nikaragui w 1988 roku (fot. Indranil Aditya/NurPhoto via Getty Images

Najnowsze

Popularne

Rząd Nikaragui nakazał zamknięcie 101 organizacji pozarządowych. Dotyczy to także dzieł charytatywnych Misjonarek Miłości, czyli zgromadzenia założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Misjonarki Miłości obecne są w Nikaragui od ponad 30 lat.

Zbliżenie Ameryki Łacińskiej z Europą niezamierzonym skutkiem napaści na Ukrainę?

Wpływowy, niezależny dziennik urugwajski „La diaria” przewiduje, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zamieni w sposób nieprzewidziany i...

zobacz więcej

Lewicowy przywódca kraju Daniel Ortega od kilku lat podejmuje działania wymierzone w Kościół katolicki, biskupów, księży, katechetów, a teraz także siostry zakonne. W marcu nakazał wydalenie nuncjusza apostolskiego, abp Waldemara Stanisława Sommertaga w ciągu kilku godzin, bez żadnego powodu.

Aby uzasadnić zamknięcie placówki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powołuje się na ustawę dot. przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i finansowaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

W raporcie stwierdzono, że siostry Matki Teresy z Kalkuty nie mają akredytacji Ministerstwa Rodziny na prowadzenie żłobka, ośrodka rozwoju dziecka, domu dla dziewcząt lub domu starców, nie mają też pozwolenia Ministerstwa Edukacji na wykonywanie zadań związanych z poprawą jakości nauczania. Dodatkowe zarzuty to niezgodność dochodów ze sprawozdaniami oraz za duży udział obcokrajowców w zarządzie (wg prawa tylko 25 proc. może pochodzić spoza kraju).

Łukaszenka po nikaraguańsku

Opresyjny reżim, prześladowanie opozycji, dyktator rządzący entą kadencję i wsadzający do aresztu przeciwników politycznych – to ponure realia...

zobacz więcej

Lewicowy reżim Ortegi nie proponuje żadnych alternatyw dla zamkniętych ośrodków pomocy


Stowarzyszenie Misjonarek Miłości powstało w Nikaragui 16 sierpnia 1988 r., za czasów pierwszego reżimu Ortegi (1979-1990), po wizycie w tym kraju Matki Teresy z Kalkuty. W kraju zakonnice prowadzą Dom Niepokalanego Serca Maryi w Granadzie, gdzie przyjmują dzieci porzucone lub wykorzystywane i pomagają im w powrocie do życia.

Prowadzą także dom starców w stolicy kraju, Managui, projekt edukacyjny dla uczniów zagrożonych, a także żłobek dla rodzin pozbawionych środków do życia. Państwo nie zaproponowało żadnej alternatywy, która mogłaby zastąpić pracę Misjonarek, narażając na niebezpieczeństwo wszystkich bezbronnych ludzi, którzy korzystali z dobroczynnej działalności sióstr.

Dwa tygodnie temu Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Batelet przemawiała w tej sprawie przed Radą Praw Człowieka. – Od maja policja wznowiła nękanie księży katolickich, uporczywie ich śledząc i zastraszając – powiedziała.

Zobacz także: Policja w Nikaragui grozi osobom duchownym śmiercią

Ostatni Światowy Raport o Wolności Religijnej, opublikowany przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wymienia Nikaraguę jako jeden z krajów, w których dochodzi do znaczących pogwałceń wolności religijnej. Po przeanalizowaniu danych w raporcie stwierdzono, że w ostatnich latach „instytucje religijne i wierni coraz częściej padają ofiarą ataków, stając się celem przestępstw z nienawiści i aktów zastraszania wobec tych, którzy wyrażają swoją wiarę lub praktykują ją, pomagając ofiarom przemocy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej