„Centralny Port Komunikacyjny zawarł porozumienie o współpracy z Rail Baltica, umożliwiającą koordynację planów, działań i wymianę know-how w zakresie m.in. bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju” – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.
Spółka CPK przedstawiła tzw. wariant inwestorski dla 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź równo rok po zawarciu umowy...
zobacz więcej
Jak podano, przy okazji Szczytu Trójmorza w Rydze doszło do spotkania przedstawicieli zarządów spółek RB Rail AS oraz CPK, którego celem było omówienie możliwości i form współpracy.
W efekcie obie strony podpisały umowę, która umożliwia koordynację planów, działań i wymianę know-how – poinformowała spółka.
Dodała, że współpraca ma dotyczyć szkoleń, badań i projektów innowacyjnych.
Wzajemna wymiana know-how obejmie zagadnienia takie, jak: nowoczesne rozwiązania technologiczne, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój.
Jak przypomniano w komunikacie, Rail Baltica to projekt infrastruktury transportu kolejowego realizowany od podstaw (tzw. greenfield), którego celem jest integracja krajów bałtyckich z pozostałą europejską siecią kolejową.
Przewiduje budowę przez trzy kraje bałtyckie nowej zelektryfikowanej linii dwutorowej o długości 870 km i połączenie jej z Polską i z Finlandią.
Jej trasa obejmie: Tallin - Parnawę - Rygę - Poniewież - Kowno,
granicę polsko-litewską oraz połączenie Kowno - Wilno.
Wniosek o odrzucenie w całości rządowego projektu nowelizacji ustawy ws. przeniesienia zadań związanych z budową CPK złożyli w środę w Sejmie...
zobacz więcej
Ważny krok w kierunku integracji
Według szefa CPK Mikołaja Wilda, kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej mogą wnieść unikatową wartość dla całej UE.
„Centralny Port Komunikacyjny jest zaangażowany w rozwój wspólnego systemu Kolei Dużych Prędkości dla naszego regionu.
Cieszymy się z bliskiej współpracy z Rail Baltica” – wskazał.
Ocenił, że podpisana umowa to ważny krok w kierunku integracji transgranicznej, prowadzącej do budowy lepszych połączeń i większej spójności.
Spółka przypomniała, że inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 2000 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r.
Wskazała, że w przygotowaniu są połączenia transgraniczne – prace trwają m.in. na odcinku łączącym Polskę z Czechami (linia Katowice - Ostrawa).
Planowane jest wydłużenie przygotowywanego przez CPK odcinka CPK Trawniki - Kransystaw - Zamość - Bełżec na Ukrainę (do Lwowa i Kijowa), zaś podróż na Litwę i w kierunku innych państw bałtyckich będzie możliwa z wykorzystaniem linii Rail Baltica.
– Koleją Morawieckiego do CPK pojadą nieliczni, a potrzebujemy kolei do setek miast i miasteczek – ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia,...
zobacz więcej
TEN-T
Jak powiedział, cytowany w komunikacie Marc-Philippe El Beze z zarządu RB Rail AS, dla zapewnienia pełnej integracji z siecią TEN-T istotne znaczenie mają sprawne połączenia z Polską.
„Dlatego jesteśmy szczególnie zadowoleni z zacieśnienia współpracy z CPK, z którym łączą nas możliwości związane z globalnym projektem Rail Baltica” – wskazał.
Transeuropejska Sieć Transportowa TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji i zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych w Europie.
W wyniku zakończonej w 2013 roku rewizji wytycznych dla sieci TEN-T, ustalono jej nowy układ na terytorium państw członkowskich UE.
Uwzględniono w nim m.in. przygotowywaną przez CPK linię Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław, popularnie zwaną „igrekiem”.
Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób i towarów.
Efektywnie funkcjonujący w ramach Unii system transportowy ma przyczyniać się do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymulować wzrost gospodarczy regionu, a także podnosić konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich i całej UE w skali globalnej.
źródło:

pap
#cpk
#trójmorze
#rail baltica
#integracja