RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rubel coraz mocniejszy. Wynik najlepszy od kilku lat

Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN PAP/EPA)
Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN PAP/EPA)

Eksperci alarmują, że rubel zbliża się do poziomu 53 za dolara. Oznacza to, że rosyjska waluta jest najmocniejsza od siedmiu lat.

Wpadka Trzaskowskiego. Ekspert o zagrożeniach, jakie czyhają w sieci

„Trzaskowski nabrał się na deepfake” – poinformowały media, a prezydent Warszawy tłumaczył, że ofiarami internetowej akcji padli też włodarze...

zobacz więcej

Agencja Reutera informuje, że wtorkowy skok rubla ma związek z kontrolą kapitału i podatków na koniec miesiąca.

„Czynniki te zrównoważyły negatywny wpływ zachodnich oświadczeń, że Rosja po raz pierwszy od ponad wieku nie wywiązała się ze swoich międzynarodowych obligacji” – czytamy.

Zobacz także:  Rubel najbardziej perspektywiczną walutą świata. Kompromitacja Unii

O co chodzi?

Media informowały w ostatnich dniach, że Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 r., nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu.

Happening polityczny na grobie Przemyka, recydywa i wyrok. Kim jest zadymiarz z Inowrocławia?

Politycy Platformy Obywatelskiej rozpowszechniają wideo, na którym policja używa gazu wobec dwóch mężczyzn w Inowrocławiu. „Zamaskowany chojrak w...

zobacz więcej

„W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja” – podkreślano.

Jak pisze teraz portal pb.pl, „Kreml, który ma pieniądze na płatności dzięki dochodom z ropy i gazu, odrzucił jednak roszczenia i oskarżył Zachód o doprowadzenie go do sztucznej niewypłacalności”.

Zobacz także:   Rosja po raz pierwszy od stu lat nie spłaciła długu zagranicznego

We wtorek rubel był więc już o 0,2 proc. silniejszy w stosunku do dolara, osiągając pułap 53,27 będąc blisko najmocniejszego poziomu od prawie siedmiu lat. Rosyjska waluta umocniła się też wobec euro i jest dziś silniejsza niż przed rozpoczęciem bandyckiego ataku Rosji na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej