
Waży 68,2 kg i jest największym bursztynem świata. W Muzeum Bursztynu w Gdańsku zmierzono i zważono ogromną bryłę. Eksponat niebawem trafi do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „najcięższa bryła bursztynu”.
Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km. Posidonia australis z Zatoki Rekina ma 4,5 tys. lat i tworzy podwodną łąkę,...
zobacz więcej
W Muzeum Bursztynu w Gdańsku został oficjalnie zważony i zmierzony jeden z najcięższych eksponatów. W tzw. biciu rekordu Guinnessa udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Gdańska, bursztynnicy oraz reprezentanci Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku i krajowego Biura Rekordów Guinnessa.
Dyrektor Muzeum Gdańsk Waldemar Ossowski tłumaczył, że bursztyn to nie tylko mała bryłka, którą możemy znaleźć po sztormie gdzieś na plaży w Sobieszewie; to również bryła, którą można odkryć w kopalni węgla brunatnego na Sumatrze, o wadze dochodzącej do kilkudziesięciu kilogramów.
Słynna barka-restauracja Jumbo, w której w ciągu blisko 50-letniej działalności w Hongkongu jedli m.in. brytyjska królowa i Tom Cruise, zatonęła na...
zobacz więcej
Przed wtorkową próbą pobicia rekordu Guinnessa ogromną bryłę wyciągnięto ze szklanej gabloty i ustawiono na wadze. Eksperci potwierdzili jej autentyczność, a reprezentanci Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku zważyli.
Pomiar wskazał wagę 68 kg i 200 gramów. Po wszystkim eksponat został poddany dodatkowym laserowym pomiarom.
Waldemar Ossowski wskazywał, że w dniu ważenia bursztynu, 28 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Bursztynu. – To ważny dzień dla wszystkich, którzy kochają bursztyn i cieszymy się, że właśnie w to święto udało się ustanowić rekord – oznajmił dyrektor Muzeum Gdańska.
Rybacy łowiący na rzece Mekong w północno-wschodniej części Kambodży złowili największą zanotowaną do tej pory rybę słodkowodną. Płaszczka ważyła...
zobacz więcej
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski obecny na oficjalnym ważeniu bursztynu przypomniał, że jedyny dotychczasowy rekord Guinnessa został ustanowiony w Gdańsku 22 lata temu.
– Poprzedni rekord związany był z aktywnością obywatelską i wejściem w nowe Millenium. W 2000 r. ponad 10 tys. gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków – wspominał wiceprezydent.
Dodał, że ma nadzieję, że „drugi wielki symbol miasta – bursztyn, również przejdzie do księgi rekordów Guinnessa”.
Rekord dotyczący bursztynu, choć został ustanowiony, to na oficjalny wpis do księgi w kategorii „najcięższa bryła bursztynu” będzie musiał poczekać. Oficjalne potwierdzenie potrwa około tygodnia.
Największy okaz bursztynu na świecie można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które znajduje się w Wielkim Młynie.