RAPORT

Wojna na Ukrainie

260 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie w Polsce

Czy uchodźcy z Polsce pracują? (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Czy uchodźcy z Polsce pracują? (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Po inwazji Rosji na Ukrainę miliony ludzi uciekło z napadniętego kraju. Wśród tych, którzy trafili do Polski, zatrudnienie podjęło już co najmniej 42 proc.

Wpadka Trzaskowskiego. Ekspert o zagrożeniach, jakie czyhają w sieci

„Trzaskowski nabrał się na deepfake” – poinformowały media, a prezydent Warszawy tłumaczył, że ofiarami internetowej akcji padli też włodarze...

zobacz więcej

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego powołując się na dane ministerstwa rodziny i polityki społecznej przekazali, że od 24 lutego zatrudnienie w Polsce podjęło już ponad ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy.

„W systemie PESEL w wieku 18-65 lat znajduje się 617,6 tys. osób. W tej grupie wiekowej wskaźnik zatrudnienia wynosi już ponad 42 proc.” – czytamy.

Zobacz także:   Ukraińcy wyjeżdżają? Analityk pokazuje liczby i trendy rynku pracy

Wiceszef PIE zaznaczył, że dane resortu mają tę niedoskonałość, iż zliczają wszystkie osoby zgłoszone do PUP-ów, które znalazły pracę.

„Nie ma gwarancji, że te osoby nadal są zatrudnione. Z kolei dane z ZUS nie obejmują np. zatrudnienia w rolnictwie (KRUS) czy umów o dzieło” – przyznał.

Zaznaczył, iż mimo to statystyki są bardzo przydatne.

Zobacz także:   Sondaż: Uchodźco, zostań, jeśli będziesz pracował

„Pokazują nam skalę przyrostu zatrudnienia w gospodarce nowych osób” – stwierdził oceniając to jako „odtrutkę” na wszystkie głosy, że uchodźcy są rzekomo bierni i nie chcą pracować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej