RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uścińska: PUE ZUS stanie się niedługo częścią platformy gov.pl

Platforma Usług Elektronicznych ZUS stanie się niedługo częścią wielkiej platformy gov.pl – zapowiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Wyjaśniła, że rozwijane będą funkcjonujące rozwiązania informatyczne, np. e-wizyty i e-wnioski, będzie też więcej aplikacji mobilnych.

500+ i inne świadczenia dla Ukraińców. ZUS weryfikuje, czy przebywają w Polsce

Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju, czego konsekwencją jest również...

zobacz więcej

W czasie wtorkowej konferencji z okazji 10-lecia działania Platformy Usług Elektronicznych ZUS i Centrum Obsługi Telefonicznej prezes ZUS powiedziała, że „ogromny przełom technologiczny z punktu widzenia obsługi obywateli przez państwo dokonał się, kiedy z ogromną determinacją i odwagą wprowadzono 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia”.

– To było pokazanie kierunku unowocześnienia państwa, unowocześnienia obsługi obywateli, włączenia w ten system lekarzy i pracodawców – powiedziała Uścińska.

Zwróciła uwagę, że postulaty odejścia od wydawania zaświadczeń papierowych były zgłaszane przez wiele lat. Zaznaczyła, że „to się znakomicie sprawdziło w czasie pandemii”.

– W marcu 2020 r. liczba wystawionych zwolnień wyniosła 3,3 mln. Było to przekroczenie granic bezpieczeństwa funkcjonowania. Dzięki PUE ZUS mogliśmy zupełnie inaczej się komunikować – powiedziała prof. Uścińska.

Zobacz także: E-wizyta w ZUS w języku ukraińskim już działa


Zaznaczyła, że PUE ZUS jest ważną bazą danych tego, kto i na co choruje. Chodzi też o to, żeby dodać do niego świadczenia rzeczowe, a więc przed ZUS-em jest zadanie zintegrowania, ubudżetowienia faktycznych kosztów opieki zdrowotnej, łącznie ze świadczeniami pieniężnymi.

ZUS wypłacił już ponad 1,2 mld zł w ramach „Dobrego startu”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 1,2 mld zł na 4,3 mln dzieci w ramach programu „Dobry Start”. Wnioski w tegorocznej edycji...

zobacz więcej

Przyznała, że COVID-19 nie tylko wymusił zarządzanie kryzysowe, ale także przyczynił się do zmian technologicznych, które ZUS wykorzystał, inwestując w unowocześnienie systemu. Prezes ZUS powiedziała, że pandemia spowodowała również inne podejście do tworzenia prawa.
B Jako przykład wskazała wprowadzony w czerwcu 2020 r. dodatek solidarnościowy. – Pokazał on, że nowoczesne prawo, jeśli jest proste – daje się w 97-98 proc. stosować automatycznie – powiedziała prof. Uścińska.

Jak też podkreśliła, „ZUS może stać się także nowoczesnym centrum informatycznym, jeśli chodzi o świadczenia na rzecz rodziny”. Wspomniała, że od stycznia w całości przejęto obsługę kapitału opiekuńczego czy żłobkowego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Powiedziała, że Centrum Świadczeń, w którym docelowo będzie pracowało ok. 100 osób, obsługuje ponad 20 mln spraw.

ZUS wprowadza możliwość samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził możliwość samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dzięki temu przedsiębiorcy mogą...

zobacz więcej

Wspomniała, że w trzy tygodnie udało się np. stworzyć kreator wniosków w języku ukraińskim. – Kiedyś przygotowania tego rodzaju trwałyby ok. dziewięć miesięcy – stwierdziła prof. Uścińska.

Mówiąc o planach na przyszłość, prezes ZUS powiedziała, że „będzie rozwijane to, co już zostało wprowadzone, np. e-wizyty, e-wnioski, ale także będzie więcej mobilnych aplikacji dla osób w średnim wieku czy młodych”.

– Musimy pracować nad lepszą koordynacją bazy danych – zaznaczyła. Uścińska zapowiedziała, że PUE ZUS „stanie się niedługo częścią platformy gov.pl”.

Zobacz także: Kolejna tarcza antykryzysowa. ZUS: Można wnioskować o pomoc


Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS jest pierwszym w Polsce elektronicznym urzędem. Ma 10 mln użytkowników. Umożliwia dostęp do usług online, a także daje możliwości samodzielnego tworzenia dokumentów.
teraz odtwarzane
Prof. Uścińska o planach ZUS na przyszłość

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej