RAPORT

Wojna na Ukrainie

101-letni były strażnik obozu koncentracyjnego skazany na więzienie

Były strażnik obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen skazany na 5 lat więzienia (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Były strażnik obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen skazany na 5 lat więzienia (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Były strażnik obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen został we wtorek skazany na pięć lat więzienia za pomoc w zamordowaniu ponad 3,5 tys. osób w tym obozie. 101-latek do końca procesu zaprzeczał, że był strażnikiem w obozie koncentracyjnym.

System ETS. Wiceminister klimatu: UE proponuje kolejne podwyżki

Ktoś, kto mówi, że wypowiedzenie systemu ETS oznacza wyjście z Unii Europejskiej, nie wie, o czym mówi – podkreślił w TVP Info wiceminister klimatu...

zobacz więcej

Prokuratura domagała się dla 101-letniego mężczyzny pięciu lat pozbawienia wolności, a obrońca – uniewinnienia.

Zgodnie z aktem oskarżenia Josef Schütz jest współodpowiedzialny za zabójstwo i śmierć 3516 więźniów w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Schütz służył tam od października 1941 r. do lutego 1945 r. – przypomina dziennik „Bild”.

W procesie, który toczy się od października ubiegłego roku, 101-latek konsekwentnie zaprzeczał, że w ogóle pracował w obozie koncentracyjnym i twierdził, że od 1942 r. do początku 1945 r. pracował jako robotnik rolny w okolicach Pasewalku (Meklemburgia-Pomorze Przednie).

Prokuratura opiera się jednak na dokumentach dotyczących strażnika SS, w których znajduje się nazwisko, data i miejsce urodzenia mężczyzny, a także inne dokumenty. Z powodu choroby pozwanego postępowanie musiało być kilkakrotnie zawieszane.

Zobacz także: „Nazistowska babcia” ponownie trafi do więzienia za negowanie Holokaustu


W obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, który został zbudowany latem 1936 r., w okresie od jego powstania do zakończenia II wojny światowej w 1945 r. uwięziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub padło ofiarą systematycznej eksterminacji prowadzonej przez SS.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak przypominają niemieckie media, przed Sądem Okręgowym w Itzehoe toczy się jeszcze sprawa przeciwko byłej sekretarce z obozu koncentracyjnego Stutthof.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej