RAPORT

Wojna na Ukrainie

Awokado pomogło w wypraniu milionów euro z handlu kokainą

Pranie pieniędzy przy pomocy farm awokado to popularna metoda meksykańskich narcos (fot. Guardia Civil)
Pranie pieniędzy przy pomocy farm awokado to popularna metoda meksykańskich narcos (fot. Guardia Civil)

Funkcjonariusze Gwardii Cywilnej rozbili przestępczy klan zajmujący się w Hiszpanii legalizowaniem zysków z handlu narkotykami. Jego członkowie prali pieniądze przez farmy awokado, a także handel dziełami sztuki, inwestycje w nieruchomości i sklepy z towarami luksusowymi.

Skandal w Windsorze. Gwardziści królowej aresztowani

Sześciu pozostających w czynnej służbie gwardzistów królowej oraz jednego weterana aresztowano pod zarzutem przestępstw, związanych z handlem...

zobacz więcej

Jeden z hiszpańskich klanów, powiązanych z handlem kokainą na dużą skalę, nadzorował przestępczą grupę, której zadaniem było pranie zysków z narkobiznesu. Legalizacja tych pieniędzy odbywała się wielotorowo.

Przestępcy otworzyli sieć sklepów z towarami luksusowymi, do których wpompowywali kolejne partie gotówki. Szybko sieć ta stała się bardzo popularna i zaczęła przynosić legalne już dochody.

Owocowy przekręt


Najbardziej nietypową inwestycją klanu było kupno przez jednego z jego członków farm awokado. Strategia ta była już stosowana przez meksykańskich narcos. Patent był bardzo prosty. Dla stworzenia pozorów legalności na farmach zasadzono drzewka, zbyt małe jednak, aby ich owoce znajdowały nabywców. Przynajmniej przez pierwsze lata.

„Pezety” nie muszą zwracać 1,4 mld zł w walutach znalezionych w skierniewickim banku

Sąd Okręgowy we Wrocławiu utrzymał w mocy postanowienie prokuratora dolnośląskich „pezetów” o zabezpieczeniu majątkowym w 2019 r., ponad 1,4 mld zł...

zobacz więcej

Przestępcy kupowali bowiem plony od innych farmerów, płacąc im pieniędzmi z narkobiznesu. Następnie sprzedawali awokado spółdzielni, którą sami wcześniej założyli.

Oczywiście owoce były dostarczane jako pochodzące z sieci farm kontrolowanych przez klan. Dzięki temu brudne pieniądze mogły już legalnie wejść w obieg finansowy.

Brat głównego podejrzanego stworzył także kilka firm fasadowych, przez które kupował za gotówkę nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach.

Na trop klany wpadli funkcjonariusze Gwardii Cywilnej (Guardia Civil), analizując majątek jednego z jego członków, który w przeszłości był karany za handel narkotykami. Okazało się, że dochody przestępcy znacznie wzrosły, a jego nazwisko pojawia się przy okazji różnych biznesów związanych z nim osób.

Gotówka znaleziona w domu jednego z członków przestępczego klanu (fot. Guardia Civil)
Gotówka znaleziona w domu jednego z członków przestępczego klanu (fot. Guardia Civil)

26-latek z zarzutami prania pieniędzy. Przyjął przelew na 5,5 mln zł

Koszalińscy kryminalni zatrzymali 26-latka, który przyjął zagraniczny przelew bankowy na kwotę ponad 5,5 mln zł. Mężczyzna usłyszał zarzuty prania...

zobacz więcej

Fortuna z kokainy


Przed kilkoma dniami gwardziści wkroczyli do 13 domów i mieszkań w Algeciras, Los Barrios, Sewilli i Marbelli. Aresztowano wówczas sześć osób.

Skonfiskowano ponad 555 tys. euro, 200 tys. franków szwajcarskich i 17 pojazdów o wartości blisko 333 tys. euro. Jednocześnie zablokowano 35 rachunków bankowych i zabezpieczono 52 nieruchomości (o wartości 1,7 mln euro), ponad 380 tys. m2 upraw awokado 380 000 m2 (wartych blisko 2 mln euro).

W domach czołowych postaci klanu w Sewilli i Algeciras, funkcjonariusze znaleźli m.in. 50 dzieł sztuki (m.in. obrazy, ryciny, rzeźby i ceramikę), złote zegary i sztabkę złota o wartości około 56 tys. euro i gotówkę.

Na razie śledczy ustali, że fortuna ta miała początek z wyprania w ciągu ostatniej dekady 4,1 mln euro pochodzących z handlu kokainą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej