RAPORT

Wojna na Ukrainie

Projekt katedry Notre-Dame w Paryżu połączy „z czystą finezją” dziedziniec i Sekwanę

Uroczystości przed katedrą Notre-Dame w Paryżu 15 kwietnia 2022 r. (fot.  Jiro Mochizuki/Anadolu Agency via Getty Images)
Uroczystości przed katedrą Notre-Dame w Paryżu 15 kwietnia 2022 r. (fot. Jiro Mochizuki/Anadolu Agency via Getty Images)

Dziedziniec katedry Notre-Dame w Paryżu będzie wyglądać „jak polana”. Tak wynika z wybranego projektu. Uwzględnia on również zmiany klimatyczne oraz łączy „z czystą finezją” dziedziniec i Sekwanę – podaje we wtorek portal France Info, powołując się na władze miasta.

Tysiąc dębów do rekonstrukcji katedry Notre-Dame. „Trzeba przywrócić jej blask”

Katedra Notre-Dame w Paryżu, która uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku, ma zostać ponownie otwarta w 2024 roku. W...

zobacz więcej

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo ogłosiła w poniedziałek, że do przebudowy otoczenia katedry Notre-Dame wybrano zespół kierowany przez brukselskiego architekta krajobrazu Basa Smetsa. Jego biuro architektoniczne zostało wytypowane spośród czterech finalistów. Decyzję podjęło jury pod przewodnictwem burmistrza Paryża, z przedstawicielami diecezji paryskiej i instytucji publicznej odpowiedzialnej za konserwację i restaurację katedry (Établissement public chargé de la conservation et de la restauration de la cathédrale Notre-Dame de Paris). Ekipa Smetsa planuje zagęścić roślinność i podkreślić fasadę świątyni.

Jak wskazuje portal France Info, projekt przewiduje dziedziniec przypominający polanę otoczoną drzewami oraz długie aleje z drzewami po bokach katedry, by zapewnić zwiedzającym cień w czasie wielkich upałów. Ratusz Paryża zapewnia, że „powierzchnia roślinności wzrośnie o 36 proc.”, oraz że „żadne drzewo nie zostanie ścięte”. Ma zostać posadzonych nawet 131 nowych drzew.

Zobacz także: Paryż oczyszcza ulice z ołowiu i wznawia odbudowę Notre Dame


Francuski portal dodaje, że „kluczową kwestią tej przebudowy będzie wzmocnienie roślinności wokół budynku, aby poradzić sobie ze zmianą klimatu i silnymi upałami”. Dodatkowo – jak pisze France Info – „urządzenie techniczne ułatwiające odpływ wody na dziedziniec zaoferuje jednocześnie zwiedzającym wysepkę świeżości”.

Za katedrą, między absydą a Sekwaną zostanie utworzony plac z trawnikiem. Będzie z niego można podziwiać widok na łuki przyporowe i witraże gotyckiej budowli. – Połączenie między dziedzińcem a Sekwaną jest wykonane z czystą finezją; było to bardzo wyczekiwane – powiedział Ariel Weil, burmistrz czterech centralnych dzielnic Paryża. W podziemiach zwiedzający będą mogli korzystać z wewnętrznego pasażu przerobionego z parkingu. Udostępni on od wejście do krypty archeologicznej i na Sekwanę.

Ostateczny termin oddania wszystkich prac przewidziano na 2027 rok. Katedra Notre-Dame ma być dostępna dla zwiedzających i wiernych w drugiej połowie 2024 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej