RAPORT

Wojna na Ukrainie

Praca zdalna. Minister zapowiada zmiany w Kodeksie pracy i wyjaśnia

Komu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej? (fot. Shutterstock)
Komu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej? (fot. Shutterstock)

Potrzebne są zmiany na rynku pracy, uelastycznienie pracy. Pandemia pokazała, że praca zdalna się sprawdziła, chcemy ją unormować w Kodeksie pracy, wprowadzając możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak długa przerwa zawodowa na urodzenie dziecka? „To powinna być decyzja rodziny”

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o „siedzeniu w domu” są...

zobacz więcej

Minister w Polskim Radiu 24 mówiła o polityce demograficznej. Wskazała, że „badania pokazują, iż potrzebne są zmiany w zakresie rynku pracy, głównie wprowadzenie elastycznego czasu pracy”.

– Już pandemia pokazała, że praca zdalna, która funkcjonuje na mocy specustawy covidowej, sprawdziła się. Dzięki temu państwo mogło funkcjonować – powiedziała Maląg. – Te zmiany chcemy wprowadzić do Kodeksu pracy – dodała.

Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Przypomniała też, ze zawarte w nim rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z Radą Dialogu Społecznego: ze stroną społeczną i z pracodawcami.

Podała, że wprowadzona zostanie możliwość pracy zdalnej i hybrydowej i że ma być w tej sprawie porozumienie pracodawca-pracownik.

– Zaprojektowaliśmy to w ten sposób, że pracodawca wypracowuje porozumienie z organizacją lub organizacjami związkowymi, które funkcjonują w danym zakładzie pracy, a jeśli nie ma organizacji, to z przedstawicielami pracowników – wyjaśniła.

Rodzice małych dzieci mogą liczyć na dodatkowe wsparcie

W życie weszła dziś ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. Minister rodziny i polityki...

zobacz więcej

Praca zdalna będzie unormowana?


Minister podała też, że przejście na pracę zdalną będzie na wniosek pracownika.

– Wprowadzamy także rozwiązanie 24-dniowej pracy zdalnej, tzw. okazjonalnej, gdy pracodawca będzie mógł ją zlecić pracownikowi. Będzie to wynikało z nadzwyczajnej sytuacji w konkretnym zakładzie pracy – dodała.

– Przede wszystkim chodzi nam o to, by było to unormowane w przepisach Kodeksu pracy, aby praca zdalna funkcjonowała trwale, zastąpiła telepracę, która była rzadko wykorzystywana i nie spełniała do końca oczekiwań pracodawców i pracowników – zaznaczyła Maląg.

Zgodnie z projektem praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie.

Według propozycji pracodawca co do zasady nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej