RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczyt NATO. Kumoch: To będzie olbrzymi sukces całego Sojuszu

NATO zwiększy siły szybkiego reagowania? (fot. PAP/Marcin Bielecki)
NATO zwiększy siły szybkiego reagowania? (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Bardzo liczymy, że Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO, bo to zwiększa nasze bezpieczeństwo; czekamy na pozytywny wynik rozmów, bo to jest coś, co bardzo mocno osłabi Rosję – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch pytany o szczyt Sojuszu w Madrycie.

Błaszczak: Mieliśmy świadomość rosnącego zagrożenia

Gdy służby białoruskie zaczęły poprzez zwożonych ludzi atakować najpierw granicę Litwy, a potem naszą, stało się jasne, że mamy do czynienia ze...

zobacz więcej

We wtorek wczesnym popołudniem prezydent Andrzej Duda udaje się do Madrytu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony przede wszystkim wojnie na Ukrainie i jej skutkom.

Kumoch pytany w TVN24, jaki jest plan maksimum na szczyt, zaznaczył, że „wszystkie marzenia się nigdy nie spełniają” i nie cały Sojusz jest skoncentrowany wyłącznie na Polsce.

Szwecja i Finlandia w NATO?


– Marzenie jest nasze takie, że budujemy silną armię; budujemy ją. mając w tym samym momencie i siły sojusznicze na naszym terytorium, i przede wszystkim dostawy broni, które uzupełniają to, co daliśmy Ukrainie, i pełne zapewnienie, że Polska jest takim hubem, dostarczycielem bezpieczeństwa na całą flankę wschodnią – powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli chodzi o szczyt w Madrycie, to jest jedna rzecz, która „do ostatniej chwili się toczy”, czyli kwestia przystąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu. – Ono jest dla nas bardzo istotne – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że Turcja w pewnym momencie sugerowała, że może zablokować akcesję tych krajów. – My bardzo liczymy, że Szwecja i Finlandia staną się członkiem NATO, bo to zwiększa nasze bezpieczeństwo – powiedział Kumoch. Jak wskazał, ta kwestia „będzie się toczyła do ostatnich momentów”. – Jeżeli będzie decyzja o przyjęciu Szwecji i Finlandii, to będzie olbrzymi sukces całego Sojuszu – ocenił i dodał, że osłabiłoby to bardzo mocno Rosję.

Dworczyk o ukraińskim zbożu: Ruch ciężarowek w Korczowej zwiększono dwukrotnie

Zwiększenie przepustowości portów i miejsc przeładunku wymaga czasu, problemu transportu ukraińskiego zboża nie rozwiąże się z dnia na dzień –...

zobacz więcej

Przesmyk suwalski


Kumoch został też zapytany o kwestię przesmyku suwalskiego. Zdaniem prezydenckiego ministra samo jego istnienie pokazuje wagę Polski jako ogniwa w obronie wschodniej flanki NATO. – Dlatego Polska podkreśla istnienie przesmyku suwalskiego jako jednego z argumentów, dla których siły NATO powinny w Polsce być – powiedział.

Zapowiedział jednocześnie, że prezydent wkrótce wybierze się „w tamte okolice”. – Chcemy okazać solidarność Litwie, prezydentowi (Gitanasowi Nausedzie) i pokazać, że tak naprawdę Polska i Litwa się nie boją rosyjskich pogróżek – powiedział.

Pytany o pojawiające się w mediach tezy, że przesmyk suwalski to najbardziej niebezpieczne miejsce na świecie, odparł, że jest to miejsce, które Rosja może uczynić niebezpiecznym.

– Dzisiejsza Rosja jest niestety w stanie każde miejsce na świecie uczynić najbardziej niebezpiecznym miejscem świata. Tu Rosja jest problemem, a nie przesmyk suwalski – stwierdził.

„Rosja głównym zagrożeniem dla państw NATO”. Po naradzie prezydenta z rządem [WIDEO]

Przed wyjazdem do Madrytu na wtorkowy szczyt NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się na naradzie z rządem, by omówić polskie stanowisko oraz...

zobacz więcej

Szczyt NATO zakończy się w czwartek. Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

Stoltenberg zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obecności, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu, do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. W tym kontekście wymienił m.in.: większe ilości sprzętu i zapasów zaopatrzenia wojskowego, wzmocnienie obrony powietrznej i dowodzenia, ulepszenie planów obronnych z siłami przydzielonymi do obrony konkretnych sojuszników.

Szef NATO odniósł się też bezpośrednio do Rosji. – Oczekuję, że sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej