RAPORT

Wojna na Ukrainie

Archeolodzy odkryli pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej

Odkrycie archeologiczne (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)
Odkrycie archeologiczne (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)

W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej. Była ona zamieszkana w neolicie.

Szkielety i neolityczna osada na trasie obwodnicy. Odkrycie w Nowej Wsi

Do cennego odkrycia doszło na budowie obwodnicy Wronek. W Nowej Wsi w województwie wielkopolskim natrafiono na osadę z okresu neolitu. Pozostałości...

zobacz więcej

Rektor uczelni Paulo Jorge Ferreira poinformował na konferencji w siedzibie uniwersytetu w Aveiro, że archeolodzy przeprowadzili badania na terenie kampusu akademickiego Agra do Crasto. Wyjaśnił, że na stanowisku archeologicznym znaleziono struktury sięgające neolitu.

– Jest to odnalezione najbardziej na zachód Europy wysunięte tego typu miejsce – oznajmił Ferreira. Wskazał, że prawdopodobnie już w neolicie obszar był zamieszkały przez człowieka.

Rektor odnotował, że badania trwały blisko dwie dekady, po tym jak doszło w tym miejscu do przypadkowego odnalezienia kilku przedmiotów z okresu neolitu.

Zobacz także: „Sensacyjne znalezisko” w Herkulanum


Wskazał, że badania były czasochłonne, bo w ich trakcie przeanalizowano znajdujące się na terenie objętym pracami archeologów pozostałości budowli z chalkolitu (okres przejściowy między epokami kamienia i brązu) oraz epoki brązu.

Ślady obecności neandertalczyka na Mazowszu

Pradziejowe narzędzia krzemienne i ślady po ich obróbce odkryli archeolodzy na polu w Iłży na Mazowszu. Wykonali je neandertalczycy około 80 tys....

zobacz więcej

W trakcie prac poszukiwawczych, jak podali portugalscy archeolodzy z Aveiro, natrafiono na należące do najstarszych pozostałości osady ludzkiej w Europie Zachodniej. Na jednym ze stanowisk odnaleziono fragmenty „chat zbudowanych z materiałów nietrwałych” sprzed kilku tysięcy lat.

Autorzy studium wyjaśnili, że w czasie prac natrafiono m.in. na pozostałości dołów słupowych, wokół których znaleziono naczynia ceramiczne, narzędzia krzemienne oraz artefakty litowe.

Portugalscy archeolodzy odnaleźli również przestronne miejsce wyłożone gliną, które ich zdaniem mogło w późniejszych latach służyć jako palenisko. Szacują, że było ono używane w epoce brązu, w około VII w. p.n.e.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej