RAPORT

Wojna na Ukrainie

Upały i burze z gradem. IMGW wydaje alerty dla wszystkich województw

Niebezpieczna pogoda we wtorek (fot. Shutterstock)
Niebezpieczna pogoda we wtorek (fot. Shutterstock)

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałami oraz przed burzami z gradem dla wszystkich 16 województw. Synoptycy prognozują, że we wtorek pogoda będzie bardzo niebezpieczna, a termometry pokażą ponownie ponad 30 stopni. Burzowy front już od rana przesuwa się na wschód.

Upalny dzień, tropikalna noc. Prognoza pogody – sprawdź szczegóły

We wtorek największe upały we wschodniej połowie kraju, tam również będzie tropikalna noc – wynika z prognozy pogody IMGW, którą przekazał synoptyk...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami dla wschodniej i południowej części Polski. Alerty drugiego (w trzystopniowej skali) stopnia obowiązują na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego.

Synoptycy alarmują, że na tych obszarach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 33 st. Temperatura minimalna w nocy od 16 do 19 st.

IMGW ostrzega też przed burzami z gradem, które mogą dziś wystąpić w niemal województwach oprócz podlaskiego, lubelskiego oraz wschodnich powiatów warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Alertów nie wydano też dla zachodnich powiatów lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Synoptycy podają, że burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że podczas upałów pod żadnym pozorem – nawet na chwilę – nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie. Powinno się też ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i pić dużo niegazowanej wody.

Odradzany jest alkohol, bo odwadnia organizm. Lepiej unikać wysiłku fizycznego i jeśli to możliwe, zostać w domu, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Na zewnątrz warto nosić nakrycie głowy, lekkie i przewiewne ubrania oraz stosować kremy z filtrem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej