RAPORT

Pogarda

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć. „Sytuacja się zaostrza”

10 tys. chorych może jesienią w Polsce wymagać opieki szpitalnej (fot. Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images)
10 tys. chorych może jesienią w Polsce wymagać opieki szpitalnej (fot. Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

10 tys. – tyle według modeli matematycznych może być jesienią w Polsce chorych wymagających opieki szpitalnej z powodu koronawirusa; eksperci z niepokojem przyglądają się sytuacji pandemicznej w innych krajach, jesień będzie kolejnym testem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szczepionki dla bardziej zagrożonych zakażeniem małpią ospą

Osobom z wyższym ryzykiem zakażenia małpią ospą, takim jakioraz biseksualiści, będą oferowane w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciwko ospie...

zobacz więcej

Od tego – jak podkreśla – może być uzależnione, czy WHO odwoła epidemię COVID–19.

„Szacujemy, że liczba przypadków w Polsce jest 15–20 razy większa niż odnotowywanych” – mówią gazecie dr Franciszek Rakowski z ICM UW i prof. Kruger Tyll z Politechniki Wrocławskiej przygotowujący modele rozwoju epidemii.

Zdaniem tego pierwszego we wrześniu, oprócz zwiększonej liczby przypadków, wzrośnie też liczba hospitalizacji – będzie potrzeba mniej więcej do 10 tys. łóżek. Teraz średnia tygodniowa przekracza 200 chorych – co może oznaczać, że realnie choruje ok 4 tys. osób.

„Sytuacja się zaostrza”


„O tym, że sytuacja się zaostrza, świadczą przykłady innych krajów, które już teraz zderzają się z większą liczbą zachorowań. Między innymi tak jest w Portugali, Francji – tam rosną obie dane – i dotyczące przypadków, i pobytów w szpitalach (a w niektórych regionach również zgonów). Nie ma porównania z pikiem z poprzednich fal, ale hospitalizacji jest więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku” – czytamy w „DGP”.

Koniec bezpłatnych testów na COVID-19 w Niemczech. Prozaiczny powód

Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach ogłosił, że dotychczas darmowe testy na obecność koronawirusa staną się odpłatne i od lipca będą kosztować...

zobacz więcej

„W Portugalii to 171 przypadków na 1 mln (21 czerwca) – dla porównania rok temu to było niemal cztery razy mniej, bo około 43 przypadki leczone w szpitalach. We Francji widać podobne zjawisko: w szpitalach przebywa 216 osób na 1 mln; w zeszłym roku 21 czerwca było ich 145. W Portugalii rośnie również liczba zgonów: ok 5 na 1 mln – to rekord od niemal półtora roku. Liczba przypadków rośnie też w Niemczech i Wielkiej Brytanii” – dodano.

Jak podaje „Guardian”, Anglicy przechodzą obecnie trzecią dużą falę zakażeń COVID–19 w tym roku.

„Według ankiety ONS Infection Survey opublikowanej w zeszłym tygodniu szacuje się, że ok 1,7 mln osób w Wielkiej Brytanii zostało zakażonych w tygodniu przed 18 czerwca, co stanowi wzrost o 23 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Większość naukowców i statystyków przypomina, że odpowiedzialność za to ponoszą dwa szybko rozprzestrzeniające się podwarianty omikrona: BA.4 i BA.5. To one są odpowiedzialne również za wzrosty w Portugalii i Republice Południowej Afryki” – podkreśla „DGP”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej