RAPORT

Wojna na Ukrainie

Buda: Największym wyzwaniem są ceny energii

Ceny energii największym wyzwaniem (fot. Shutterstock)
Ceny energii największym wyzwaniem (fot. Shutterstock)

Musimy pamiętać o tym, by nie utrudniać działań Radzie Polityki Pieniężnej; nie możemy systemowo niwelować skutków podwyżek stóp procentowych – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister rozwoju Waldemar Buda. Twierdzi on, że w tej chwili największym wyzwaniem są „na pewno ceny energii, o czym mówią wszystkie branże”.

Energia elektryczna. Enea obniża ceny

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Enea na energię elektryczną dla odbiorców z grup taryfowych G, która obniża ceny...

zobacz więcej

Szef resortu został pytany, czy nie ma wrażenia, że sytuacja z KPO przypomina tę z Polskim Ładem, gdy wszyscy mieli być zadowoleni, a co chwilę wybuchają jakieś awantury.

„Absolutnie się z tym nie zgadzam. To miliardy złotych, które w 99 proc. bezsprzecznie służą Polsce. Co druga inwestycja, która się pojawi, będzie finansowana z Krajowego Planu Odbudowy” – stwierdził minister.

Pytany, co w kwestii KPO z jego punktu widzenia w tej chwili będzie najważniejsze, Buda odpowiedział, że planowanie przestrzenne oraz tzw. ustawa l0H dotycząca budowy farm wiatrowych.

„W tej chwili pilotuje ją resort klimatu, ale jej podstawa została przygotowana w Ministerstwie Rozwoju. Bardzo ważne jest też mieszkalnictwo. Zgodnie z deklaracjami w KPO musimy w ciągu kilku lat wybudować kilkanaście tysięcy mieszkań o podwyższonym standardzie energetycznym. Takie niskoemisyjne perełki powstaną w całej Polsce. Budowy będą nadzorowały zapewne samorządy i to one zdecydują, kto zamieszka w tych domach. Zainteresowani otrzymają ok. 90 proc. dofinansowania via BGK” – powiedział.

Zobacz także: Prezes URE: Dostawcy węgla wypowiadają umowy


Na uwagę, że ustawa 10H od samego początku dzieli PiS, bo w końcu w poprzedniej kadencji to on ograniczył lądowe wiatraki, a ta ustawa cofa te zmiany, Buda stwierdził, że „trochę koryguje, bo zostawia ogólną zasadę”.

Energia z węgla. W Polsce zanotowano skokowy wzrost

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. – wskazał Polski...

zobacz więcej

„Zakaz budowy wiatraków w odległości od zabudowań mniejszej niż 10-krotność ich wysokości będzie obowiązywał. Ale gmina będzie mogła podjąć decyzję o zmniejszeniu tego dystansu do 500 m, czyli podejść do tej kwestii elastycznie. Tu będzie konieczna ocena wpływu instalacji na środowisko i otoczenie” – powiedział.

Pytany, co jego zdaniem jest z punktu widzenia rządu największym wyzwaniem, Buda stwierdził, że „na pewno ceny energii, o czym mówią wszystkie branże”.

„One mają różny udział w kosztach działalności – przy pracy biurowej to jakieś 20 proc., a przy produkcji to już nawet 89 proc. To wpływa na rentowność firmy i ceny jej produktów czy usług. Druga rzecz to zachowanie dobrej relacji między walką z inflacją a utrzymywaniem dynamiki rozwoju gospodarczego. Trzecia to koszty pieniądza. Rosnące stopy procentowe mocno schładzają gospodarkę. Widać to zwłaszcza w sektorach, które są bardzo uzależnione od kosztu pieniądza, jak budownictwo” – powiedział.

Pytany, czy rząd myśli o nowej tarczy osłonowej dla biznesu, Buda zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco analizowana. „Dlatego nie chcę niczego przesądzać. Każda tarcza miała konkretny cel, np. ratowanie miejsc pracy. Musimy też pamiętać o tym, by nie utrudniać działań Radzie Polityki Pieniężnej. Nie możemy systemowo niwelować skutków podwyżek stóp procentowych” – podkreślił minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej