RAPORT

Wojna na Ukrainie

Teksas: 46 migrantów zmarło z gorąca w zamkniętej ciężarówce

Temperatura na zewnątrz sięgała blisko 38 stopni (fot. Forum/ KAYLEE GREENLEE BEAL/Reuters)
Temperatura na zewnątrz sięgała blisko 38 stopni (fot. Forum/ KAYLEE GREENLEE BEAL/Reuters)

Ciała co najmniej 46 martwych osób odkryto w ciężarówce w teksańskim San Antonio w USA. Przy wysokiej temperaturze zmarli z wyczerpania i udaru cieplnego. 16 ocalałych przewieziono do szpitali. Radna miejska Adriana Rocha Garcia określiła ofiary jako migrantów.

Granica amerykańsko-meksykańska: Nigdy wcześniej nie było tylu migrantów

Amerykańska straż graniczna poinformowała, że w maju na granicy z Meksykiem potwierdzono największą w historii liczbę migrantów - 239 416 osób....

zobacz więcej

Temperatura w mieście sięgała w poniedziałek od ponad 32 do 37,7 st.

– Ludzie zmarli z powodu wyczerpania i udaru cieplnego, a przyczepa nie miała klimatyzacji ani wody – wyjaśnił komendant straży pożarnej w San Antonio. Poinformował, że 16 osób, w tym 12 dorosłych i czworo dzieci, przewieziono do pobliskich placówek medycznych.

Radna miejska Adriana Rocha Garcia określiła ofiary jako migrantów. Nie potwierdziły tego władze. Nie podały, z jakiego pochodzili kraju. Jedynie minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard poinformował, że dwie osoby, które trafiły do szpitala, pochodzą z Gwatemali.

Burmistrz San Antonio nazwał odkrycie ciał „straszną tragedią”.

– Mieli rodziny i prawdopodobnie próbowali znaleźć lepsze życie. To jest po prostu straszna ludzka tragedia. (...) Mamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za narażenie tych ludzi na tak nieludzkie warunki będą ścigane i ukarane z pełną surowością prawa – powiedział lokalnej telewizji KSAT.

Według policji ofiarami śmiertelnymi byli mężczyźni i kobiety, w tym wielu młodych dorosłych.

– Władze zostały zaalarmowane tuż przed godz. 18 czasu lokalnego, kiedy pracownik pobliskiego budynku usłyszał wołanie o pomoc – mówił w CNN szef policji w San Antonio.

Przeczytaj też: Szturm migrantów na granicę Hiszpanii. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Jak dodał, trzy osoby zostały zatrzymane. Nie był jednak pewien, czy mają one związek z tragedią. Podkreślił, że śledztwo przejmie federalna agencja Homeland Security Investigations, która jest częścią agencji ds. imigracji i egzekwowania przepisów celnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej