RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kanadyjskie okręty płyną na Bałtyk. Trudeau chce nowych sankcji na Rosję

Kanadyjski okręt HMCS Kingston (fot. Shutterstock)
Kanadyjski okręt HMCS Kingston (fot. Shutterstock)

Kanada nałoży nowe sankcje na Rosję, w tym sankcje przeciwdziałające rosyjskiej dezinformacji – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Kraj ten wyśle też kolejne okręty marynarki wojennej na Morze Bałtyckie.

Moskwa wydala kanadyjskie media. Jest odpowiedź premiera Trudeau

Decyzja Putina, by wydalić kanadyjskie media z Moskwy jest próbą uciszenia ich przed przedstawianiem faktów i jest niedopuszczalna – napisał na...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Nowe kanadyjskie sankcje dotyczą 6 Rosjan i 46 rosyjskich podmiotów, a także 13 przedstawicieli rządu i sektora zbrojeniowego Białorusi oraz 15 Ukraińców współpracujących z Rosją.

„Premier ogłosił również zamiar Kanady dot. wprowadzenia sankcji wobec przedstawicieli i podmiotów finansowanych przez państwo dezinformacji i propagandy, kontrolowanych przez przedstawicieli rządu Rosji, w celu przeciwdziałania kremlowskiej dezinformacji, używanej do uzasadnienia (...) wojny na Ukrainie” – napisano w poniedziałkowym komunikacie biura prasowego premiera Kanady, który obecnie przebywa w Niemczech na szczycie G7 w zamku Elmau.

Kolejne sankcje gospodarcze będą dotyczyły zakazu eksportu technologii, które mogłyby zostać użyte przez rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym technologii związanych z komputerami kwantowymi, komponentami do produkcji, technologii i oprogramowania.

Zobacz także: Napięcie na linii Rosja-Ukraina. Stanowcze słowa premiera Kanady


Sankcje dotyczą też zakazu eksportu na Białoruś technologii i sprzętu oraz towarów, które mogłyby zostać użyte do produkcji broni.

Kanada przekazuje Ukrainie haubice [WIDEO]

Kanadyjscy żołnierze załadowali haubice M777 na samolot wojskowy w ramach operacji mającej na celu pomoc Ukrainie – poinformowały w czwartek...

zobacz więcej

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym br. Kanada ogłosiła sankcje wobec ponad 1070 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

W niedzielę dwa kanadyjskie okręty wypłynęły z miejscowości Halifax i są w drodze, by uczestniczyć w operacji natowskiej. „Okręty wyruszyły na czteromiesięczną misję w rejonie Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku w ramach operacji REASSURANCE. Kanada rozmieszcza dwa okręty Morskiej Obrony Przybrzeżnej typu Kingston, aby wnieść wkład w środki zabezpieczające i odstraszające NATO w Europie Środkowej i Wschodniej” – podano w komunikacie ministerstwa obrony.

Jak też wyjaśniono, „między lipcem a październikiem 2022 r. HMCS Kingston i Summerside dołączą do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Podczas operacji REASSURANCE okręty przyłączą się do sił NATO będących w stałej wysokiej gotowości na morzu”, by móc je szybko i efektownie wspierać.

Na Summerside znalazła się też specjalistyczna grupa nurków, wspierana nowoczesnym sprzętem do działań saperskich.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Obecnie na Bałtyku znajdują się dwa inne kanadyjskie fregaty - Halifax i Montreal, powrócą do Kanady w lipcu br.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej