RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy lider listy 100 najbogatszych Polaków. „Miliarder widmo”, o którym „nikt nie chce mówić”

Do najbogatszego Polaka należy m.in. sieć supermarketów Dino. Kim jest Tomasz Biernacki? (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Do najbogatszego Polaka należy m.in. sieć supermarketów Dino. Kim jest Tomasz Biernacki? (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

W tym roku, by znaleźć się w gronie 100 najbogatszych Polaków, trzeba było dysponować majątkiem minimum 511 mln złotych – wynika z najnowszego rankingu „Wprost”. 19 milionerów „wypadło” z listy, choć ich miejsce oczywiście zajęli inni. Najciekawsza zmiana nastąpiła jednak na samym szczycie. Nowym liderem zestawienia został – jak opisuje tygodnik – „miliarder-widmo”. Kim jest Tomasz Biernacki, nowy najbogatszy Polak?

„Alarm!”. Putin najbogatszym człowiekiem świata? [WIDEO]

Przy obecnym kursie rubla oficjalnie Władimir Putin zarabia jedynie 29 tys. zł miesięcznie. Jego majątek? Działka pod Moskwą, terenowa Łada,...

zobacz więcej

W artykule podsumowującym zmiany w rankingu czytamy, że takich roszad nie było od dawna.

A jest ich całkiem sporo, zaczynając od... topniejących majątków największych polskich milionerów i miliarderów, które w ostatnim roku skurczyły się o ponad 3 mld złotych.

Kim jest Tomasz Biernacki?


Najważniejsza zmiana to jednak lider listy – Tomasz Biernacki, właściciel sieci supermarketów Dino, z majątkiem wycenianym na ponad 15 mld zł. Debiutował w zestawieniu w 2017 roku, by po pięciu latach wspiąć się na szczyt „listy 100”.

Zdaniem „Wprost” wśród osób, które go znają, panuje zmowa milczenia i o najbogatszym Polaku „nikt nie chce nic mówić”. Dość powiedzieć, że nie wiadomo nawet... jakiego jest wzrostu czy jaki ma kolor włosów.

Można się zdziwić


„Kiedy w Google wpiszę się imię i nazwisko Tomasza Biernackiego, wyskakuje masa zdjęć krótko ostrzyżonego pana w okularach. Ale to zmyłka, bo do fotografii nie pozował wcale Tomasz Biernacki, tylko Szymon Piduch. Prezes sieci Dino. To on był obecny na sali notowań warszawskiej giełdy, kiedy w 2017 roku znana sieć marketów debiutowała na dużym parkiecie. Tomasz Biernacki, jej właściciel i twórca, na debiucie własnej spółki się nie pojawił” – tygodnik opisuje tajemniczego miliardera. Biznesową karierę Biernacki zaczynał w 1993 r. od hodowli i uboju zwierząt. Dziś jego Zakłady Przemysłu Mięsnego „Biernacki” przynoszą ponad miliard złotych przychodów.

„Niezwykły talent do pomnażania złotówek”


Pod koniec lat 90. postawił swój pierwszy sklep Dino. Obecnie sieć supermarketów liczy 1880 punktów.

Najbogatsi rosyjscy oligarchowie stracili fortunę. Podano wartość zajętych majątków

Zachodnie sankcje po ataku na Ukrainę poważnie nadwerężyły gospodarkę Rosji. Najsilniejsze uderzenie skierowano przeciwko oligarchom związanym z...

zobacz więcej

„Być może najbogatszy Polak ma media i listy najbogatszych w nosie, bo wyznaje zasadę swojego ojca, że »chwalić się nie należy«. Ważniejsza jest praca. Jeżeli to przepis na sukces, to należy z niego korzystać, bo Biernacki talent do pomnażania złotówek ma niezwykły” – czytamy dalej.

Wśród tysiąca najbogatszych ludzi na świecie


Do biznesmena należy 51-procentowy pakiet akcji Dino, wyceniany na poziomie 15 mld złotych. Tym samym Biernacki plasuje się w pierwszym tysiącu najbogatszych ludzi na świecie.

Wracając jednak na krajowe podwórko – na czele listy 100 najbogatszych Polaków „Wprost” znaleźli się:

1. Tomasz Biernacki – 15,3 mld zł
2. Michał Sołowow – 11 mld zł
3. Zygmunt Solorz – 10 mld zł
4. Dominika Kulczyk – 8,5 mld zł
5. Sebastian Kulczyk – 7 mld zł
6. Jerzy Starak – 6 mld zł
7. Łukasz Nosek – 5 mld zł
8. Zbigniew i Mateusz Juroszkowie – 5 mld zł
9. Paweł Marchewka – 4,2 mld zł
10. Wiesław Wawrzyniak z rodziną – 4,1 mld zł (debiut w zestawieniu)

Zobacz także: Tak najbogatsi wzbogacili się w czasie pandemii. Szokujący raport

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej