RAPORT

Tusk kontra Tusk

Deutsche Welle: Kościół w Niemczech odnotował nowy rekord apostazji

Kościelni dostojnicy w Niemczech są wstrząśnięciu gwałtowną utratą wiernych (fot. Shutterstock)
Kościelni dostojnicy w Niemczech są wstrząśnięciu gwałtowną utratą wiernych (fot. Shutterstock)

W 2021 roku z Kościoła wystąpiło prawie 360 tys. osób, czyli o 86 567 więcej niż w dotychczas rekordowym roku 2019 – poinformował portal Deutsche Welle, powołując się na dane przekazane w poniedziałek przez Konferencję Episkopatu Niemiec. Przewodniczący KEP biskup Limburga Georg Bätzing powiedział, że jest „głęboko wstrząśnięty” tym gwałtownym wzrostem.

Rośnie liczba apostazji w kościele katolickim

Tylko w archidiecezji krakowskiej średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób, w 2019 r. było ich już 123, a w 2020 - 445 - wynika z danych...

zobacz więcej

„Liczby wskazują, że niemiecki Kościół katolicki jest pogrążony w głębokim kryzysie. Nie da się temu zaprzeczyć – powiedział biskup Baetzing.

Jak się ocenia, rosnąca liczba apostazji to przede wszystkim pokłosie narastającego skandalu w sprawie nadużyć w Kościele w Niemczech. Jak informuje dw.com, w połowie czerwca instytucją tą wstrząsnęła informacja o domniemanej samobójczej śmierci wysokiego rangą dostojnika z diecezji limburskiej po jego przesłuchaniu w sprawie stawianych mu zarzutów o „nieobyczajne zachowanie się”.

Kryzys powołań skutkuje zmianami w parafiach. Niektóre z nich trzeba połączyć

zobacz więcej

Nie tylko zwykli wierni


Według portalu na apostazję decydują się „nie tylko osoby, które przez długi czas nie miały kontaktu z Kościołem, ale także coraz większa liczba katolików, którzy wcześniej byli bardzo zaangażowani”. „Nowym zjawiskiem jest to, że uczucie wstydu i brak chęci do działania objęły najwidoczniej część kościelnych funkcjonariuszy, takich jak dziekani. Także wielu wikariuszy generalnych, będących jednymi z najważniejszych osób w kościelnej administracji, zrezygnowało z tego powodu ze swojej funkcji” – informuje dw.com.

Portal powołuje się m.in. na słowa Petera Beera, wikariusza generalnego w Monachium, który zrezygnował z urzędu w 2020 roku. Duchowny był członkiem komisji badającej przypadki molestowania nieletnich przez duchownych. „Jak powiedział, nie miał „żadnych szans” w starciu z hierarchami chroniącymi bezpośrednich sprawców tych przestępstw. Nie byłem w stanie zmienić kościelnego aparatu” – przytacza jego słowa dw.com.

Według portalu „za decyzjami osób, które decydują się wyjście z jego szeregów, kryje się przeważnie długi i trudny proces myślowy, a ich konkretne powody są bardzo różne: od krytyki sposobu postępowania Kościoła z molestowaniem seksualnym, przez jego skostnienie, po czysty rachunek ekonomiczny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej