RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Rosja głównym zagrożeniem dla państw NATO”. Po naradzie prezydenta z rządem [WIDEO]

Przed wyjazdem do Madrytu na wtorkowy szczyt NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się na naradzie z rządem, by omówić polskie stanowisko oraz tematy, które będą poruszane na szczycie. – Oczekujemy, że nowa koncepcja strategiczna NATO jasno określi Rosję jako agresora – powiedział po spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i doradca prezydenta Paweł Soloch. Jak dodał, przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni nasz potencjał, co jest nie tylko w interesie naszego regionu, ale także całego kontynentu.

Rakieta uderzyła w zatłoczone centrum handlowe. Zełenski: Nie sposób pomyśleć, ile jest ofiar

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej...

zobacz więcej

W naradzie wzięli udział szefowie: MON Mariusz Błaszczak, MSZ Zbigniew Rau, MSWiA Mariusz Kamiński, KPRM Michał Dworczyk, BBN Paweł Soloch, prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, a także ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski oraz dowódcy wojskowi.

Czego Polska oczekuje po szczycie NATO w Madrycie?


Polskim oczekiwaniem wobec szczytu jest rozbudowa sił NATO stacjonujących na wschodniej flance. Prezydent przy wielu okazjach mówił o konieczności zamiany wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence), na wysuniętą obronę (enhanced Forward Defence) i wzmocnieniu obecnych batalionowych grup bojowych do poziomu brygady. Po naradzie Paweł Soloch, szef BBN, podkreślił, że „oczywiście motywem przewodnim” była agresja rosyjska przeciwko Ukrainie, wojna w tym kraju, ocena działań podejmowanych przez NATO i omówienie tych działań, które – jak mówił – „chcielibyśmy, by (NATO) podjęło w przyszłości, jak również stanowisko Polski w tej sprawie”.

– Prezydent chciał poznać opinie ministrów, strony rządowej, również wojska na temat kwestii, które jeszcze wymagają pewnych uzgodnień i rozstrzygnięć w trakcie samego szczytu – relacjonował. Wcześniej w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział znaczące wzmocnienie wschodniej flanki i siedmiokrotne zwiększenie sił szybkiego reagowania – o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Pytany o te kwestie szef BBN wskazywał, że to kwestia, którą prezydent Duda poruszał wielokrotnie podczas spotkań poprzedzających szczyt NATO w Madrycie.

– Dokładnie to zostanie sprecyzowane w ten oto sposób, że niewątpliwie obecność NATO na wschodniej flance będzie zwiększona. Rzeczywiście będą rekomendacje co do tego, w jaki sposób, w jakich sytuacjach w tej chwili te bataliony NATO-wskie będą podniesione do rangi brygady – powiedział.

Zobacz także: Putin opuści Rosję. Po raz pierwszy od 24 lutego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej