RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podkijowska parafia pomaga szyć kamizelki kuloodporne dla żołnierzy

Kamizelki (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)
Kamizelki (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)

Parafia w Browarach pod Kijowem pozyskała ostatnio materiał potrzebny do produkcji kamizelek kuloodpornych. W pomoc włączyła się też jedna z parafianek, udostępniając część maszyn swojej firmy na szycie odzieży wojskowej i kamizelek.

Jak Kościół katolicki pomaga uchodźcom z Ukrainy?

Kościół katolicki pomaga uchodźcom od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę. W akcje pomocowe zaangażowane są diecezjalne Caritas, a także...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W ostatnim transporcie do paulińskiej parafii w Browarach pod Kijowem dotarło 150 metrów Cordury 1200. To trudno dostępny materiał służący do produkcji kamizelek kuloodpornych. – Udało nam się go pozyskać dzięki jednemu z naszych współbraci, o. Marcinowi Sylwanowi Wirkowskiemu, zaprzyjaźnionemu z Fundacją Dwa Promienie – powiedział Radiu Watykańskiemu proboszcz parafii w Browarach o. Roman Laba.

– Produkcją zajęła się firma należąca do jednej z naszych parafianek, która dotąd szyła dziecięce ubranka. Ale teraz wszyscy przestawili się na tryb wojenny, więc nawet takie drobne przedsiębiorstwa jak to, choć oczywiście dalej szyją dla dzieci, to jednak część maszyn przeznaczyły na szycie odzieży dla wojskowych i tych kamizelek – wyjaśnia duchowny.

Jak dodaje paulin, „sama kamizelka to nie wszystko, potrzebny jest jeszcze wkład balistyczny”. – Da się go nabyć na Ukrainie. Jego rodzaj zależy od jednostki wojskowej, dla której produkowane są kamizelki. Jednostka szturmowa i dywersyjna musi mieć lekkie wkłady, ale jak ktoś tylko stoi na warcie, to może mieć nieco cięższy. Aby je zakupić robimy zrzutki wśród parafian i darczyńców. Wszyscy rozumiemy, że to dla naszego bezpieczeństwa i dla pokoju – mówił o. Laba.

Proboszcz z Kijowa: Gdy myślałem o wyjeździe, przypomniał mi się uciekający św. Piotr z „Quo Vadis”

Najdłużej istniejąca parafia katolicka w Kijowie pomaga ofiarom wojny. "Na początku wojny zastanawiałem się, czy wyjeżdżać, ale wtedy przypomniał...

zobacz więcej

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Dwa Promienie za tę bardzo cenną pomoc, ponieważ kamizelek wciąż brakuje, a materiały, z których one powstają, też nie są łatwo dostępne – podkreślił proboszcz podkijowskiej parafii.

Fundacja Dwa Promienie, zajmująca się organizowaniem wolontariatu misyjnego na Ukrainie, od początku wojny regularnie pomaga żołnierzom walczącym z rosyjskim najeźdźcą.

Zobacz także: Jezuici na Ukrainie pomagają na miejscu


Dzięki funduszom pozyskanym przez internetowe zbiórki dla Ukrainy trafiają noktowizory, konserwy, batony energetyczne, powerbanki, a także nakolanniki i artykuły medyczne.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej