RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Generał od profilaktyki uchylania się od służby”. Media o dowódcy rosyjskiej ofensywy

Rosyjscy generałowie mają bogatą przeszłość. Gen. Siergiej Surowikin (L) i gen. Giennadij Żydko (P) (fot. PAP/Mykola Kalyeniak; wikipedia)
Rosyjscy generałowie mają bogatą przeszłość. Gen. Siergiej Surowikin (L) i gen. Giennadij Żydko (P) (fot. PAP/Mykola Kalyeniak; wikipedia)

Oficer, który niegdyś skazany został przez sąd, właściciel mieszkania wartego 2 mln USD i wojskowy urodzony w Donbasie - tak o rosyjskich generałach uważanych za dowódców ofensywy na Ukrainie pisze niezależny rosyjski portal Insider.

Zginął jeden z ważniejszych rosyjskich generałów. Dowodził armią

W niedzielę, 5 czerwca, w okolicy wsi Mikołajówka w obwodzie ługańskim zginął rosyjski generał Roman Kutuzow, dowódca 5 armii ogólnowojskowej...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W materiale opublikowanym w poniedziałek portal opisuje fakty z biografii gen. Giennadija Żydki, uważanego obecnie za głównodowodzącego rosyjskiej ofensywy. Według analityków Conflict Intelligence Team (CIT) zastąpił on na tym stanowisku gen. Aleksandra Dwornikowa.

Wiceminister obrony Rosji, gen. Żydko wcześniej kierował wojskami Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Okręg ten - jak powiedział portalowi założyciel CIT Rusłan Lewijew - uważany jest za najlepiej wyposażony i zdolny do walki. Z tego powodu jego wojskowi kierowani są na najważniejsze kierunki, bo przynosi to najlepsze rezultaty.

Generał Łukaszenki walczy na Ukrainie. Jest „pilotem-snajperem”

Białoruski generał Aleksander Karew walczy na Ukrainie po stronie rosyjskiej – poinformowała opozycyjna organizacja byłych białoruskich mundurowych...

zobacz więcej

Bohaterowie krwawych wojen


Gen. Żydko był szefem sztabu generalnego rosyjskiego kontyngentu w stolicy Syrii - Damaszku w 2016 roku. W resorcie obrony Rosji został w listopadzie 2021 roku wiceministrem ds. pracy wojskowo-politycznej. „Do jego obowiązków należy w szczególności prowadzenie pracy kontrpropagandowej w celu uchronienia kadr przed negatywnym wpływem informacyjnym i psychologicznym i prowadzenie profilaktyki uchylania się od służby” – opisuje Insider. Portal przytacza też ustalenia dziennikarzy śledczych z portalu Mietła, według których generał jest właścicielem mieszkania w moskiewskiej dzielnicy Chamowniki wartego 2 mln USD. Otrzymał to mieszkanie od resortu obrony.

Dowódcą Południowego Okręgu Wojskowego jest obecnie gen. Siergiej Surowikin. Brał on udział w konflikcie zbrojnym na terytorium Tadżykistanu i w drugiej wojnie czeczeńskiej (1999-2009). W 2017 roku został dowódcą sił powietrzno-kosmicznych Rosji i w tym samym okresie dowodził rosyjskim kontyngentem w Syrii.

Insider podaje, że Surowikin podczas komunistycznego puczu w 1991 roku „dowodził osobiście kolumną sprzętu opancerzonego, która w czasie puczu dusiła ludzi” w tunelu pod Nowym Arbatem w centrum Moskwy. Zginęło wówczas trzech młodych ludzi. Według portalu, w latach 90. Surowikin został uznany przez sąd za winnego kilku przestępstw związanych z handlem bronią i amunicją bez zezwolenia. Otrzymał łagodny wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu, później zaś zarzuty wycofano. Radio Swoboda twierdziło, że generał zaczął się domagać oczyszczenia z zarzutów, gdy stało się to przeszkodą w jego dalszej karierze.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) podawał w połowie czerwca, że nowym dowódcą wojsk powietrznodesantowych Rosji został Michaił Tieplinski. Zastąpił on odsuniętego ze stanowiska gen. Andrieja Sierdiukowa. „Tieplinski urodził się tam, gdzie teraz walczy - w obwodzie donieckim” – napisał Insider. Wojskowy brał udział w obu wojnach czeczeńskich i w kampanii w Syrii. Jak przypomina portal, ISW zastrzegał jednak, że nie może potwierdzić, czy doniesienia o nominacji Tieplińskiego są zgodne z prawdą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej