RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były kapitan ukraińskiej marynarki dowodzi okrętem wroga. Ostrzeliwuje swój kraj

Kapitan ma teraz atakować swoją byłą ojczyznę (fot. DBR)
Kapitan ma teraz atakować swoją byłą ojczyznę (fot. DBR)

Państwowe Biuro Śledcze (DBR) zarzuca zdradę byłemu kapitanowi ukraińskiej marynarki, który po aneksji Krymu przeszedł na stronę Rosji. Według ustaleń DBR, oficer dowodzi obecnie korwetą rakietową „Wysznij Wołoczok”, która z Morza Czarnego atakuje Ukrainę.

Uciekł z Ukrainy 23 lutego. Generał mógł przekazać Rosjanom tajne dane o Czarnobylu

Były generał Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrij Naumow, zatrzymany na początku czerwca w Serbii, mógł przekazywać rosyjskim służbom wywiadowczym...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Kapitan służył w jednostce marynarki Ukrainy na terenie Autonomicznej Republiki Krymu. Po aneksji tego terenu przez Rosję w 2014 r., przeszedł na stronę okupanta i po zaprzysiężeniu został oficerem we Flocie Czarnomorskiej.

„Obecnie dezerter dowodzi korwetą rakietową „Wysznij Wołoczok” i z Morza Czarnego ostrzeliwuje terytoria Ukrainy. Śledczy DBR zebrali wystarczające dowody i poinformowali go o podejrzeniu zdrady, za co grozi do 15 lat więzienia” – poinformowało Państwowe Biuro Śledcze.

To kolejny, wysoki rangą oficer ukraińskiej marynarki, który w 2014 r. przeszedł na stronę Rosji. DBR ogłosiło już podejrzenia o zdradę kapitanowi rosyjskiej fregaty „Admirał Makarow”. Została ona nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, po zatopieniu przez Ukrainę krążownika „Moskwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej