RAPORT

Wojna na Ukrainie

G7 chce wspierać Kijów nie tylko finansowo. Dostarczy nowoczesne uzbrojenie

Kolejne sankcje miają doprowadzić do tego, że Rosja będzie miala problem z uzupełnianiem strat sprzętowych(fot. Shutterstock)
Kolejne sankcje miają doprowadzić do tego, że Rosja będzie miala problem z uzupełnianiem strat sprzętowych(fot. Shutterstock)

USA i inne kraje G-7 nakładają kolejne sankcje na Moskwę, będące konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę; środki te mają być wymierzone m.in. w produkcję sprzętu wojskowego i łańcuchy dostaw – ogłosił w poniedziałek podczas szczytu G7 w Bawarii Biały Dom. Sankcje te objęłyby „setki osób i instytucji” – informuje portal dziennika „Die Welt”.

Josep Borrell: Blokowanie portów i wywozu zboża to zbrodnia wojenna

Szef unijnej dyplomacji apeluje w liście do ministrów spraw zagranicznych krajów afrykańskich o walkę z rosyjską dezinformacją dotyczącą kryzysu...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W poniedziałek Biały Dom zapowiedział, że przywódcy G7 będą „koordynować i rozszerzać sankcje”, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostęp Rosji do materiałów, usług i technologii ze swoich gospodarek. Rozszerzeniu uległyby sankcje USA wobec rosyjskiego sektora zbrojeniowego. Ma to na celu przede wszystkim ograniczenie zdolności Rosji do uzupełniania zasobów sprzętu wojskowego, który już straciła w trakcie wojny z Ukrainą.

Ponadto Stany Zjednoczone oświadczyły, że nałożą cła karne na ponad 570 rosyjskich grup produktów o wartości około 2,3 mld USD. „Biden i inni przywódcy G7 chcieliby wykorzystać wpływy z podwyższonych ceł na rosyjskie towary, aby wesprzeć Ukrainę. Celem jest sprawienie, że to Rosja pokryje koszty prowadzonej przez siebie wojny” – informuje „Welt”.

Tankowce pod liberyjską banderą. Jak Rosjanie obchodzą sankcje

Rosyjskie tankowce pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę dostarczają ropę do portów w UE, mimo sankcji Unii i USA –...

zobacz więcej

Pomogą Ukrainie „tak długo, jak będzie trzeba”


Przywódcy G7 mają przyjąć także sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka, w tym zbrodnie wojenne. Departament Stanu USA nałoży zakaz wjazdu na ok. 500 przedstawicieli rosyjskiego rządu „za zagrożenie lub naruszenie suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej, niezależności politycznej, a także za tłumienie protestów przeciw Rosji”.

Strona amerykańska zadeklarowała ponadto, że G7 zobowiąże się do pomocy Ukrainie w pokryciu jej krótkoterminowych deficytów budżetowych. Stany Zjednoczone przeznaczyłyby na ten cel 7,5 mld dolarów z pakietu pomocowego, zatwierdzonego przez Kongres USA.

Przywódcy G7 zobowiązali się do zapewnienia Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego „tak długo, jak będzie to potrzebne”. „To zobowiązanie obejmuje również dostarczanie nowoczesnych systemów uzbrojenia” – podkreśla „Welt”.

Obchodzenie sankcji. Jak robił to koncern Kałasznikow?

Z wykradzionych koncernowi zbrojeniowemu Kałasznikow przez Anonymous maili wynika, że rosyjskie zakłady mogły kupować narzędzia potrzebne do...

zobacz więcej

Szczyt G7 rozpoczął się w niedzielę i potrwa do wtorku. Oprócz będących gospodarzem Niemiec w spotkaniu udział biorą USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Japonia, a także Unia Europejska.

Prezydent Joe Biden ogłosił w niedzielę, że kraje G-7 planują wprowadzenie zakazu importu złota z Rosji. Stany Zjednoczone zgłosiły też propozycję, dotyczącą ograniczenia cen rosyjskiej ropy. Jak poinformował przedstawiciel rządu USA, rozmowy z innymi partnerami G7 w sprawie wypracowania odpowiednich mechanizmów „nadal trwają”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej