RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Johnson porównał wojnę na Ukrainie do przeciwstawiania się nazistom

Przeciwstawianie się nazistowskim Niemcom (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Przeciwstawianie się nazistowskim Niemcom (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Cena wolności jest warta zapłacenia – powiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy. Porównał on obecną sytuację do przeciwstawiania się nazistowskim Niemcom, co też było bardzo kosztowne, ale przyniosło długoterminową stabilność.

Niemcy odpowiadają na brednie rosyjskich dyplomatów. „Jesteśmy ekspertami od nazizmu”

Dyplomatyczna przepychanka w mediach społecznościowych między Rosją a Niemcami. W 10 dniu napaści na Ukrainę ambasada Federacji Rosyjskiej w RPA...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W rozmowie ze stacją BBC News przy okazji odbywającego się w Niemczech szczytu grupy G7 Johnson powiedział, że „nie ma alternatywy” dla wsparcia Ukrainy w odzyskaniu przez nią suwerenności. Przekonywał, że konsekwencje pozwolenia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na „bezkarne przejęcie ogromnych połaci innego kraju” byłyby „absolutnie mrożące krew w żyłach”.

– Jeśli chodzi o skutki gospodarcze, oznaczałoby to długotrwałą niestabilność i niepokój na całym świecie – wyjaśnił.

Szef brytyjskiego rządu zapytany, czy istnieją jakieś ograniczenia co do ilości pieniędzy lub wsparcia, jakie Wielka Brytania zaoferuje Ukrainie, Johnson odpowiedział: „Cena wolności jest warta zapłacenia”.

Zobacz także: Amerykański historyk: Putin wykorzystywał historyczne poczucie winy Niemiec


Przypomniał, że pokonanie dyktatorów w czasie II wojny światowej „zajęło dużo czasu” i było „bardzo kosztowne”, ale przyniosło „wiele dekad stabilności” i zapewniło „długoterminowy dobrobyt”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Odnosząc się do wpływu wojny na sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii w czasie, gdy kraj zmaga się ze wzrostem kosztów życia, Johnson powiedział „aby uspokoić ludzi w kraju”: Myślę, że wpływ gospodarczy na Wielką Brytanię zacznie słabnąć. Presja kosztowa zacznie się zmniejszać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej