RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kto jest twoim autorytetem? Polacy wskazali m.in. kilku polityków

Blisko połowa Polaków nie potrafiła wskazać autorytetu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Blisko połowa Polaków nie potrafiła wskazać autorytetu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Największym autorytetem wśród Polaków cieszą się członkowie rodziny (6 proc.), Robert Lewandowski (3 proc.), Lech Wałęsa (3 proc.), Jarosław Kaczyński (3 proc.) i Andrzej Duda (3 proc.); 42 proc. badanych nie ma żadnego autorytetu – wynika z sondażu Kantar Public.

X Światowe Spotkanie Rodzin. Franciszek: Bardziej niż kiedykolwiek musimy bronić rodziny

Papież Franciszek podczas mszy św. w Watykanie powiedział, że rodzina jest „pierwszym miejscem, w którym człowiek uczy się kochać”, zaznaczające,...

zobacz więcej

Z opublikowanego badania wynika, że 42 proc. Polaków nie ma żadnego autorytetu, 19 proc. z kolei nie znało odpowiedzi na to pytanie. Największym autorytetem cieszą się osoby z rodziny (6 proc.), ale także Robert Lewandowski (3 proc.), Lech Wałęsa (3 proc.), Jarosław Kaczyński (3 proc.) i Andrzej Duda (3 proc.).

Na kolejnych miejscach są Jerzy Owsiak (2 proc.) i Iga Świątek (2 proc.). Po 1 proc. badanych wskazało Adama Małysza, Olgę Tokarczuk, papieża Franciszka, Rafała Trzaskowskiego, Mateusza Morawieckiego, Donalda Tuska i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Opcję „inne” wybrało 12 proc. badanych. Wśród tych preferencji pojawiły się takie osoby jak: Szymon Hołownia, Elżbieta Jaworowicz, Jerzy Bralczyk, Janina Ochojska, Anna Dymna, Martyna Wojciechowska, Agnieszka Radwańska, Borys Budka, Maryla Rodowicz, Grzegorz Braun, Ewa Chodakowska, Rafał Ziemkiewicz i Robert Kubica.

„Wspólnych przeżyć i fascynujących przygód”. Życzenia pary prezydenckiej na Dzień Ojca

Satysfakcji z podejmowanego trudu wychowania dzieci życzy ojcom para prezydencka w dniu ich święta. List z życzeniami Andrzeja Dudy i Agaty...

zobacz więcej

Mężczyźni częściej od kobiet wymieniają Lecha Wałęsę i Roberta Lewandowskiego. 20-latkowie częściej wskazują, że ich autorytetem jest rodzina, a osoby starsze (60 lat i więcej) częściej wskazują, że jest to Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.

„Pytanie o osobę, którą można nazwać swoim autorytetem jest dla Polaków od lat jednym z trudniejszych. Choć obecnie dzięki mediom wiele osób ma szansę się wybić i zdobyć popularność, nie wpływa to jednak na zmniejszenie odsetka Polaków, którzy z łatwością potrafią wskazać osobę, którą darzą największym zaufaniem i szacunkiem. W stosunku do 1994 r. odsetek osób, które nie mają autorytetu, wzrósł z 24 proc. do 42 proc. Polaków” – czytamy w komentarzu specjalistki Kantar Public ds. badań społecznych Anny Trząsalskiej.

Kantar Public przeprowadził sondaż 3-8 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1012 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Przeprowadzono wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI), realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej