RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski do przywódców G7. Chce, by wojna skończyła się przed zimą

Wołodymyr Zełenski zdalnie uczestniczyłw szczycie G7 (fot. Michael Kappeler/dpa/pap)
Wołodymyr Zełenski zdalnie uczestniczyłw szczycie G7 (fot. Michael Kappeler/dpa/pap)

Wołodymyr Zełenski oświadczył w przemówieniu do przywódców G7, że chce zakończenia wojny w swym kraju przed najbliższą zimą i zaapelował o systemy przeciwlotnicze dla Ukrainy oraz dalsze sankcje wobec Rosji – podały Agencja Reutera i AFP.

Powstanie „biała lista” rosyjskich muzyków, których można grać na Ukrainie

Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków. Przewidziały jednak wyjątek w postaci tzw. białej listy. Znajdą...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Zełenski, który wypowiadał się przez łącze wideo, zwrócił się z prośbą o pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy i o pomoc w odbudowaniu kraju – powiedział cytowany przez Agencję Reutera urzędnik UE, proszący o zachowanie anonimowości.

Prezydent Ukrainy apelował o systemy przeciwlotnicze, dalsze sankcje wobec Rosji i gwarancje bezpieczeństwa.

Również AFP relacjonuje, powołując się na źródła w G7, że Zełenski zaapelował o „maksymalne” działania w celu zakończenia wojny przed końcem roku i o „wzmocnienie sankcji” przeciwko Rosji.

Zełenski w komentarzu na Telegramie podsumował swoje wystąpienie przed przywódcami G7.

„Ukraina odczuwa poparcie państw G7. Dziękuję za wsparcie obronne i finansowe dla naszego kraju w walce z inwazją rosyjską. Ważne jest też dla nas konsekwentne stanowisko krajów G7 w sprawie sankcji” – napisał prezydent Ukrainy.

Dodał następnie, że sankcje te „powinny być dalej wzmacniane, głównie poprzez ograniczanie cen ropy eksportowanej przez agresora”.

Szczyt przywódców państw grupy G7 (Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Japonia i Kanada) odbywa się w bawarskim zamku Elmau, na południu Niemiec; spotkanie potrwa do wtorku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej