RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komisarz UE ds. energii: Dostawy gazu z Rosji spadły o połowę

Dostawy gazu z Rosji są na poziomie 50 proc. ilości sprzed roku (fot. Shutterstock/noomcpk)
Dostawy gazu z Rosji są na poziomie 50 proc. ilości sprzed roku (fot. Shutterstock/noomcpk)

Dostawy gazu z Rosji są na poziomie 50 proc. ilości sprzed roku – poinformowała przed spotkaniem unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyczne komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

Gazprom przykręca kurek. Słowacja z mniejszymi dostawami gazu

Rosyjski Gazprom poinformował słowacką spółkę gazową SPP o zmniejszeniu dostaw gazu o połowę. W poprzednich dniach dostawy były mniejsze nawet o...

zobacz więcej

– Już 12 krajów członkowskich jest w jakimś stopniu dotkniętych ograniczeniem dostaw gazu przez Gazprom. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest poważna, a kryzys może być jeszcze większy. W tym momencie dostawy gazu ze wschodu, z Rosji, są na poziomie 50 proc. w porównaniu z ilością dostarczaną rok temu. Dostawy mogą się jednak jeszcze bardziej zmniejszyć. (...) Rosja wybrała taktykę szantażu, więc musimy być pewni, że jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz – powiedziała Simson.

„Bardzo ważne, żebyśmy zachowali solidarność”


– Bardzo ważne jest, żebyśmy zachowali solidarność. Jedną z propozycji, którą przedstawię ministrom, będzie koordynacja obniżania zapotrzebowania. Oszczędności muszą stać się priorytetem. W skali globalnej nie ma dość gazu, żeby zastąpić w 100 proc. surowiec pochodzący z Rosji – dodała Estonka.

Dopytywana, co to konkretnie oznacza dla konsumentów, odparła, że zwykli obywatele nie muszą się martwić, że ich domy pozostaną w zimie bez ogrzewania. Zastrzegła jednak, że w przypadku przemysłu może wystąpić konieczność „priorytetyzacji”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej