RAPORT

Wojna na Ukrainie

Putin opuści Rosję. Po raz pierwszy od 24 lutego

Władimir Putin (fot.  Mikhail Svetlov/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Władimir Putin odbędzie pierwszą podróż zagraniczną od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę – poinformowała Agencja Reutera. Rosyjski dyktator w nadchodzących dniach uda się do Tadżykistanu i Turkmenistanu.

Ujawniono nagranie. Przywódcy G7 żartowali ze zdjęć Putina [WIDEO]

W Niemczech trwa szczyt G7. Do mediów wyciekła krótka wymiana zdań obecnych na miejscu przywódców państw. Na nagraniu słychać, jak żartują sobie...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Putin w Duszanbe ma spotkać się z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem. Następnie uda się do Aszchabadu na szczyt Forum Kaspijskiego z udziałem przywódców Azerbejdżanu, Kazachstanu, Iranu i Turkmenistanu.

Nie wiadomo, czy Putin odbędzie dwustronne spotkania na marginesie szczytu – jego rzecznik Dmitrij Peskow unika odpowiedzi na to pytanie.

Wcześniej informowano, że Putin planuje odwiedzić Białoruś pod koniec czerwca, aby spotkać się z Aleksandrem Łukaszenką na Forum Regionów Państwa Związkowego w Grodnie. Później okazało się jednak, że spotkanie odbędzie się w formie wideokonferencji – podaje Radio Swoboda.

Rozgłośnia przypomina, że wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone i Kanada, zakazało Władimirowi Putinowi wjazdu na swoje terytorium po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Z kolei prezydent Indonezji Joko Widodo nie wykluczył zaproszenia Putina na szczyt G20 na Bali w listopadzie 2022 r., ale zaprosił do udziału w nim prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ze względu na ewentualną obecność Putina skład delegacji na szczyt stoi pod znakiem zapytania. Format udziału Putina w szczycie nie został jeszcze ustalony.

Prezydent Indonezji planuje spotkać się z Putinem w Moskwie 30 czerwca, po jego powrocie z Turkmenistanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej