RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie magazynowania gazu

Państwa Unii chcą bezpieczeństwa gazowego(fot. Shutterstock/tonton)
Państwa Unii chcą bezpieczeństwa gazowego(fot. Shutterstock/tonton)

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie, które ma zapewnić – pomimo zakłóceń na rynku – zapełnienie magazynów gazu w UE przed sezonem zimowym i w razie konieczności umożliwić współdzielenie tych zasobów w duchu solidarności. – UE dysponuje od tej pory narzędziem, które nakazuje każdemu państwu członkowskiemu zgromadzenie wystarczających zasobów gazu przed sezonem zimowym i ułatwia dzielenie się nimi między państwami – oświadczyła minister transformacji energetycznej Francji Agnes Pannier-Runacher.

„Rzeczywistość zaczyna docierać do Zielonych”. Wydawca „Die Welt” o energii węglowej w Niemczech [WIDEO]

Elektrownie węglowe powinny „bardziej włączyć się do akcji” produkcji energii – powiedział kilka dni temu niemiecki wicekanclerz Robert Habeck,...

zobacz więcej

„To praktyczne rozporządzenie, które w obecnym kontekście międzynarodowym pozwala umocnić europejską odporność energetyczną i faktyczną solidarność między państwami członkowskimi” – oświadczyła Pannier-Runacher. Francja sprawuje do końca czerwca półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Rozporządzenie przewiduje, że podziemne magazyny na terytorium państw członkowskich będą musiały zostać napełnione przynajmniej w 80 proc. przed zimą 2022/23 i w 90 proc. przed kolejnymi zimami. Na szczeblu wspólnotowym w 2022 r. Unia postara się napełnić podziemne magazyny łącznie w 85 proc.

„Ponieważ pojemność magazynów gazu i sytuacje poszczególnych krajów znacznie się różnią, państwa członkowskie będą mogły w zależności od warunków spełnić wymogi w zakresie magazynowania jedynie częściowo i z uwzględnieniem skroplonego gazu ziemnego (LNG) i paliw alternatywnych. By uwzględnić sytuację państw członkowskich o znacznej zdolności magazynowania w porównaniu z krajowym zużyciem gazu, wymóg wypełnienia podziemnych magazynów będzie ograniczał się do 35 proc. średniego rocznego zużycia gazu państw członkowskich w okresie ostatnich pięciu lat” – poinformowała Rada UE.

Niektóre kraje nie dysponują instalacjami magazynowania na swoim terytorium, rozporządzenie przewiduje więc, że będą gromadziły 15 proc. swojej rocznej krajowej konsumpcji gazu w magazynach zlokalizowanych w innych państwach członkowskich oraz że będą miały w ten sposób dostęp do rezerw gazu magazynowanych w innych państwach.

Rozporządzenie przewiduje także obowiązkową certyfikację operatorów obiektów podziemnego magazynowania gazu przez właściwe organy państw członkowskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej